Selendi’nin Asırlık Çınarı

Manisa’nın Selendi İlçesi’nde yaşayan 113 yaşındaki Fadime Akyıldız, sağlığı ve çalışkanlığı ile herkese parmak ısırtıyor. 6 çocuk, 44 torun, 82 torununun torununa sahip asırlık çınar, maaşı olmamasına rağmen “Yetim hakkı yerim” düşüncesiyle devletten de hiç bir yardım almıyor.

 

Büyükbaş hayvanlarını yemleyen, odun kıran, dikiş diken, iğneye ipliği bile kendi geçiren 113 yaşındaki Fadime Akyıldız, bu yaşına kadar doktor yüzü görmediğini belirtiyor. Babasını Çanakkale Savaşı’nda kaybettiğini, 1973 yılında kutsal topraklara giderek hacı olan eşi Abdurrahman Akyıldız’ın da 1987 yılında vefat ettiğini söyleyen Fadime Akyıldız, söylediği manilerle de herkesi kendine hayran bırakıyor. Kurtuluş savaşı yıllarını ise unutamadığını dile getiren Fadime nine, “O zaman düşmanlar geldiğinde ben küçüktüm. Bizim ineklerimizi sağıp, sütünü alıp götürürlerdi. Erkek hayvanlarımızı da kesip etini alırlardı. Rahmetli eşim Abdurrahman, Kemal Atatürk’e muhafızlık yaptı. Babam Çavuş Ahmet de Çanakkale Harbi’nde şehit düştüğü için gelemedi, ben yüzünü bile hatırlayamıyorum” diye konuştu.

HİÇ DOKTORA GİTMEMİŞ

Hala ayaklarının üzerinde durabildiğini kaydeden Akyıldız, “Ben kendi işimi kendim yapıyorum, kimseye muhtaç değilim, ellerim bile titremiyor. İğne deliğinden ipliği kendim geçiriyorum, odunları kendim parçalayıp, kendim taşıyorum. Devletten hiçbir yardım almadım, bana evlatlarım bakıyor. ‘Yetim hakkı yemem’ diyerek bugünlere sağlıklı gelmeyi başardım. Hiçbir yerim de ağrımıyor, çok şükür sağlığım iyi. Bugüne kadar hiç doktora gitmedim” şeklinde konutu.Sağlıklı yaşamamanın sırrını da açıklayan Akyıldız, “Ben hep süt ve yoğurt yedim, Kendi ineklerimizden sağdığımız sütten yapılan ayrandan içtim. En sevdiğim şey yoğurt. Bu zamana kadar sağlıklı yaşadıysam, bunu bir çalışmaya, bir de bol bol yoğurt yemeğe borçluyum” dedi. Fadime Akyıldız’ın oğlu Mustafa Akyıldız ise, annesinin hiç kendilerine yük olmadığını, kendi işlerini kendisinin yaptığını, sağlığı için dua ettiklerini söyledi.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat