Öğrenmemek Çok Ayıptır

Bilmemek ayıp değildir, öğrenmemek ayıptır, hem de lüzumlu ve zarurî konularda öğrenmemekte direnmek çok büyük bir ayıptır. Lise ve üniversite bitirmiş bir Türkiyelinin, 1928’den önceki Türkçe yazıları, kitapları, mezar taşlarını, kitabeleri, evrakı okuyamaması korkunç bir ayıp, cehalet ve rezalettir. Böyle bir cehalet ile Müslüman toplumun medenî olması mümkün değildir. Hiçbir ileri Batı ülkesinde, Çin’de, Japonya’da böyle bir cehalet görülmemiştir.

 

Ana dili Türkçe olan milyonlarca Türkiyeli İngilizce öğrenmek için çırpınıyor ama aynı çırpınma ve gayreti 1928’den önceki Türkçeyi öğrenmek için sarf etmiyor. Bu ne korkunç ve dehşetli bir çelişkidir! Kur’an okumasını bilen Türkiyeli bir Müslüman 1928 öncesi Türkçeyi bir saatte sökmeye başlar. Sonra ömür boyu çalışıp okuması öğrenmesi gerekir. Maalesef sadece yazıyı öğrenmekle iş bitmiyor. Dil katilleri zengin, edebî, ahenkli, yazılı Türkçeyi bozmuşlardır. Türkiyeliler yüz sene önceki Türkçe romanların, hikaye kitaplarının dilini anlamaz hale düşürülmüştür.

 

Bilhassa lise ve üniversite gençlerine tavsiye ediyorum: Hiç vakit kaybetmeden Osmanlıca öğreniniz. İngilizce öğrenmek için harcadığınız gayretin onda biriyle Osmanlıca öğrenebilirsiniz. Kelime hazinenizi genişletiniz. Günde en az bir saat lisan, yazı, edebiyat çalışmaları yapınız. Her gün on eski kelimeyi ve manasını öğreniniz. Latin yazınızı düzeltiniz. Liseli veya üniversiteli bir gencin kargacık burgacık yazı yazması ayıptır. Parası olanlar kaligrafi hocalarından (bulabilirlerse) ücret mukabilinde güzel yazı yazmasını öğrensin.

Kültürlü bir Müslüman hem Osmanlıcayı güzelce okuyabilmeli hem de Latin yazısıyla güzel yazabilmelidir.

 

Lise bitirmiş bir gencin konuşurken ve yazarken Türkçe, gramer hataları, kopuk ve düşük cümleler yapması çok ayıptır. Bir insan ana dilini ne kadar biliyorsa o rütbe ve derecede bir insandır. Efendim diyen insanla aha oho moho haaa heee diyen bir olur mu? Dinini korumak isteyen dilini güçlü kılsın ve ona hakim olsun. Türkçeyi iyi bilmeyen bir Türkiyeli İslam’ı da doğru dürüst öğrenemez.

 

 

Mehmet Şevket EYGİ

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat