Nepal’de Müslümanlar Namlunun Ucunda

Arakan katliamının bir benzeriyle Nepal’de karşılaşabiliriz. Ülkede nüfusun yüzde 10’unu oluşturan Müslümanlar yok sayılarak, cami ve medrese açma hakları ellerinde alındı.

 

Hanefi Sinan, Myanmar’daki Müslümanlara yönelik şiddetin bir benzerinin Nepal’de de yaşanabileceğini ileri sürerek, ”Bugün gündemi sarsan Arakan hadisesinin bir benzeriyle bu ülkede karşılaşabiliriz. ‘Nepal’de Müslümanlar katlediliyor’ dendiğinde şaşırmamak lazım” dedi. Sinan, yaptığı açıklamada, Arakan’daki katliamların bir anda ortaya çıktığı düşüncesinin çok şaşırtıcı olduğunu ifade etti.

 

Dünya genelinde Müslümanlara yapılan zulümlerin çok anlık ve dar kapsamlı olduğunun devamlı güncellendiğini belirten Sinan, katliamların üzerinin bu yolla örtülmek istendiğini söyledi. Sinan, Arakan meselesinin 100 sene önce başlayarak daha büyük ölçekte sürdürüldüğünü, bu bölgedeki büyük travmayı çözecek adımların atılmasının bazı güçler tarafından engellendiğini söyledi.

 

26 milyon nüfuslu Nepal’de açıklanmasında sakınca görülen son verilere göre Müslümanların yüzde 10’unun oluşturduğuna dikkati çeken Sinan, ”Nepal’de Müslümanlar azınlık olarak bile görülmüyor. Bu bölgede bundan sonraki süreçte yeni sorunlar çıkartacak ortamlarını varlığını hatırlatmak istiyorum. Yarın Arakan gibi Nepal’i, Bhutan ya da Tayland’ı da konuşabiliriz” diye konuştu.

 

“Nepal’deki Müslümanların cami ve medrese açması yasak”

Sinan, 2006’da demokrasi ilan edilen Nepal’de Müslümanların yok sayıldığını ileri sürerek, şöyle konuştu: ”Benim kanaatime göre Müslümanların bir olarak yaşadıklarını fark eden her ülke bazı baskı ve müdahalelere başlıyor. Mesela Nepal’de cami yapamazsınız. Çünkü İslam dini o toplumda kabul edilmiyor. Ülkedeki inanç ve kültür konusu bu zihniyet üzerinden güncelleniyor.

 

Bölge insanı Müslümanlar, çocuklarının kendi kültüründe ve inanışında yetişmesini istiyor. Bunun içinde cami, medrese gibi kurumlar oluşturmak istiyorlar. Fakat Nepal Hükümeti buna asla izin vermiyor.” Dünyanın her yerine henüz adı konmayan bir Batı zihniyetinin hakim olduğunu belirten Sinan, ”Müslümanların bir araya gelerek topluluk olma çalışmaları gerçekleşirse bugün gündemi sarsan Arakan hadisesinin bir benzeriyle bu ülkede karşılaşabiliriz. ‘Nepal’de Müslümanlar katlediliyor’ dendiğinde şaşırmamak lazım” diye konuştu.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat