Kalemin Dilinden

islamanahtari.com

Barkçin Üstad 244 sayfalık hacmi bulunan kitapta genel çerçevesiyle hat sanatını; hattın ve hattatın iç dünyasını anlatıyor… “Uygarlıklar söz ile, sözler de yazı ile vücut bulur” diyen Barkçin, latif bir dille noktadan çizgiye hattın büyülü dünyasını okuyucusunun irfanına arz ediyor, harflerin ölçüsünü Mahmut Hoca’nın ifadeleriyle sanat sevdalılarına tarif ediyor.

 

Kitapta hattatlarımızın çokça yazdığı Hilye-i Şeriflere de ayrı bir paragraf açılmış. Savaş Barkçin kitabında meşk usulünden taklide, çıkartmalardan karalamalara, oradan da icazete kadar hat sanatının içerisindeki hemen hemen tüm dinamikleri anlaşılır bir üslupla okuyucusuyla paylaşarak, kem aletle kemâlat olmaz fehvasında kalem, kâğıt, mürekkep, makta, kalemtıraş, mühre, hokka ve divit gibi hat malzemelerine değiniyor.

 

Kalemin Dilinden çeşmeden tekkeye; camiden mezar kitabelerine ve türbelere kadar hattın aydınlık yüzünün dokunduğu tüm mecralara selam veriyor.

 

Kitapta son olarak tezhib, ebru, katı, ahşap-taş hakkı, naht ve musiki gibi hattın kardeş sanatlarına dair küçük bahisler açılmış. Savaş Barkçin, “Kalemin izi gönlün izidir… Her harf bir niyazdır. Noktalar bütün evreni özetler” diyerek kitaba dair son sözlerini söylemiş. Biz dahi Kalemin Dilinden’e ilişkin son sözümüzü hattın kardeş sanatlarına mimariyi, kalemişini, minyatürü, seramik ve çiniyi dâhil ederek söylemiş olalım.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

1 Yorum

  1. mine kara dedi ki:

    hat sanatı ile yeni ders almaya başlamış birio olarak hat hocamın elinde görüp hayran olduğum bu kitabı nasıl tedarik edebileceğim konusunda yardım rica ediyorum.
    araştırmalarıma rağmen internet üzerinde satışı yapılan bir siteye rastlayamadım.
    saygılarımla

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat