Abant Konsili

Abant’ta düzenlenen toplantılarda Müslümanlara yapılan Demokrasi, Laiklik, Çoğulculuk gibi batılı çağrılara karşın İslam’ın uzlaşmaz tavrının net bir şekilde ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Mehmed Durmuş, kitabında 26 Abant toplantısını, 26 ayrı başlık altında Kur’an ve sünnet perspektifinden yorumluyor.

 

Mehmed Durmuş, kitabın on dört yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirttiği önsöz kısmında, “Sadece Abant değil, Müslüman düşüncesini hedef aldığına inandığım her türlü entelektüel ve siyasî faaliyeti tenkid et­menin, bir Müslüman olarak görevim olduğuna inanıyorum” diyor.

 

Abant Konsili, 1998 yılından bu yana devam eden Abant platformlarına ciddi eleştiri getiren ilk kitap olma özelliğini de taşıyor.

 

Kitabın yazarı Mehmed Durmuş hakkı söylememenin, haksızlık karşısında susmanın Allah katındaki ‘riski’ daha büyüktür. Abant ve benzeri bütün siyasal faa­liyetlerin, hem de hak ettikleri en yüksek tonda eleştirilmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

 

Abant Konsili, Mehmed Durmuş’un, 2003 yılında yayınlanan “Haberlerin Ağında Mehdi”, 2010 yılında yayınlanan “Kur’an’a Göre Şefaat” kitaplarının ardından kaleme aldığı üçüncü kitabı.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat