22 YILDIR “DAVUD ORUCU” TUTUYOR

Bosna-Hersek’in Srebrenik ilçesinde yaşayan 85 yaşındaki Beşlaga Bayraktareviç, 22 yıldır Ramazan ayı hariç yılın diğer günlerini “Davud orucu” olarak bilinen günaşırı oruç tutarak geçiriyor.

Bosna-Hersek’in Tuzla kenti yakınlarındaki Srebrenik ilçesinde eşiyle yaşayan 85 yaşındaki Beşlaga Bayraktareviç, yaptığı açıklamada, 22 yıl önce bir televizyon programında “Davud orucu” tutan bir çift gördüğünü ve onlardan etkilenerek kendisinin de bu orucu tutmaya başladığını söyledi. İki günde bir tutulan bu orucun Allah katında en sevilen ibadetlerden olduğunu belirten Bayraktareviç, bu orucu tutmaya başladığı ilk zamanlarda, kimseye böyle bir ibadete başladığından bahsetmediğini söyledi.

Ömrüm el verdiği müddetçe tutacağım

Ailesi dışında ilk yıllarda hiç kimsenin “Davud orucu” tuttuğunu bilmediğini belirten Bayraktareviç, şöyle konuştu: “22 yıldır bu orucu tutuyorum. Ömrüm el verdiği müddetçe de tutmaya devam edeceğim. Bu orucu tutmaya başladıktan sonra kendimi daha sağlıklı hissetmeye başladım. Bugün 85 yaşında olmama rağmen oldukça iyi durumdayım ve orucu bırakmayı düşünmüyorum.” Bayraktareviç, 12 yaşından bu yana da ramazanda orucunu tuttuğunu ve 73 ramazanı geride bıraktığını belirterek, ilerleyen yaşına rağmen her gün beş vakit namazını da camide kıldığını kaydetti. Yaklaşık 60 yıl önce medrese eğitimini tamamladığı Srebrenik’te babasının dedesi tarafından 1870 yılında yaptırılan Şpionitsa Camisi’nde uzun yıllardır müezzinlik de yaptığını belirten Bayraktareviç, bu görevini de devam ettirdiğini söyledi.

“Davud Orucu” gün aşırı oruç tutmak anlamına geliyor

Ağır tarım işlerinde ve yaz sıcaklarında da çalıştığını, ancak orucunu hiç bozmadığını belirten Bayraktareviç, “Eskiden bulunduğumuz bölgede oruç tutmayan birini görmek çok zordu, eğer tutamıyorsa dahi tutmadığı gün ortada bir şey yemezdi. Ancak şimdi çok farklı. Ben de elimden geldiğince insanlara iyi örnek olmaya çalışıyorum ve İslam’ın güzelliklerini onlara anlatıyorum” dedi. “Davud Orucu” gün aşırı oruç tutmak anlamına geliyor. Bu oruç, Hazreti Peygamber tarafından “savm-ı Davud” olarak nitelenmiş ve bu şekilde oruç tutmanın faziletli olduğu ifade edilmiş. Bu bakımdan gün aşırı oruç tutmak, en faziletli nafile oruç olarak değerlendiriliyor.

Kendine tercih

Müslüman her konuda, din kardeşini kendine tercih etmelidir. Kâmil imanın alameti budur.

Birçok talebesi, dergâhı olan bir şeyhi, yıllar sonra talebelerinden biri perişan halde, Bağdat’ta tellallık yaparken görmüş. Yanına varıp sormuş:

Hocam, çok merak ettim, bu hallere niye düştünüz?

İbret almanız için söyleyeyim. Bir gün evime misafir gelmişti. Yemekte balık vardı. Misafire ikram etmeden önce balığın iyi taraflarını kendime ayırıp kılçıklı tarafını ona verdim. İşte başıma ne geldiyse bundan geldi

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat