Mescid-i Aksa’nın karşısına Yahudi müzesi dikilecek

Kudüs Belediyesi, içerisinde Yahudi Müzesi’nin de bulunduğu Doğu Kudüs’teki 3 dönümlük inşa planını onayladı.

 

El-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu’ndan edindiği bilgiye göre, Eilat Yerleşim Derneği’nin girişim ve finansal desteğiyle yapılması planlanan müze, yeraltı su havuzları ve dini temizlik kaplarının sergileneceği arkeoloji müzesi olacak.

 

Kudüs Belediyesi’nin kararına tepki gösteren Şeyh Raid Salah’ın lideri olduğu “1948 Filistin İslami Hareketi”ne bağlı el-Aksa Vakıf ve Kültür Mirası Kurumu, “Yaklaşık 3 ay önce üzerinde anlaşmaya varılan planın onaylanması, ’Süleyman Tapınağı’ adlı büyük Yahudileştirme faaliyetinin tamamlayıcı bir parçasıdır” ifadelerini kullandı.

 

Vakfın açıklamasında, söz konusu projeyle Kudüs’ün bir Yahudi kenti olduğu iddiasının meşrulaştırılmasının hedeflendiği belirtildi.

 

Açıklamada ayrıca, “Bu proje, Mescid-i Aksa ’yı güney ve batıdan yedi büyük Yahudi binasıyla kuşatma planıdır. Söz konusu plan, Mescid-i Aksa için oldukça tehlikeli sonuçlar doğuracak” denildi.

 

AA

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat