Camilere çok çirkin saldırı!

İsviçre’de attığı twitlerle Müslümanlar için soykırım ve camilere saldırı düzenlenmesini isteyen politikacı hakkında soykırımı düzenleyen maddelere muhalefetten dava açıldı.

İsviçre Halk Partisi (SVP) Zürih Kantonu politikacısı Alexander Müller, önceki gün attığı bir tweette , Almanların Yahudi soykırımını kastederek, ’Belki bir kristal gece daha yapmak gerekiyor; ama bu kez camilere’ dedi. Müller’in tweeti bir anda İsviçre gündemine oturdu. Attığı tweet eleştirilince hemen silen Müller, buna karşın savcılık soruşturmasından kurtulamadı.

Yahudi tarihinde Nazi soykırımın başlangıcı olarak kabul edilen kristal gece ifadesini kullanan SVP’li Müller’in evi savcılıkça arandı. Attığı tweetin izini bilgisayarından tam silememiş olan Müller’in suç delili tweet polisince tutanak altına alındı. Camilere soykırım yapalım diyen Alexander Müller’i partisi SVP apar topar partiden ihraç etti.

KRİSTAL GECE NEDİR?

10 Kasım 1938 günü Alman Nazilerince, Yahudi ev, işyerleri ve sinagoglarına yapılmış kanlı ve ölümcül saldırıların adıdır. Pogrom (katliam/kıyım) gecesi ya da Kasım pogromları olarak da anılır. ’Kristal’ adı, saldırıdan sonra sokakları kaplayan cam kırıklarının ışıltılarından esinlenerek verilmiştir. Paris’teki bir suikast bu saldırıların bahanesi olarak öne sürüldü. 1938’de Almanya ülkede yaşayan 17 bin Polonyalı Yahudi’yi sınır dışı etti. Polonya tarafından da ülkeye kabul edilmeyen bu kişiler iki ülke arasında sıkışıp kalırken, çoğu soğuk, açlık ve hastalıktan yaşamını yitirdi.

Bu kaderi paylaşanların arasında kendi ailesinin de bulunduğunu öğrenen 17 yaşındaki Herşel Grynszpan, Paris’teki Alman Büyükelçiliği’ni basarak karşısına ilk çıkan kişi Konsolos yardımcısı Ernst von Rath’ı vurdu. Hitler’in sağkolu Goebbels, bunun planlanarak düzenlenmiş bir Yahudi komplosu olduğunu öne sürerek Alman ırkının öcünü alması gerektiğini konuşmalarında halka empoze etti. Yahudilere karşı arada sırada yapılan saldırıları öven Goebbels, partisinin bu tür saldırı girişimlerinin olmayacağını, ancak bu tür olayların olması halinde asla müdahale edilmeyeceğini basın yoluyla duyurdu.

Sivil ajanların da halkı kışkırtmasıyla Kasım’ın 9’unu 10’una bağlayan gece kanlı saldırılara göz yumuldu. Polis ve itfaiye olaylara kasıtlı olarak müdahale etmedi. Olaylar yer yer 13 Kasım’a kadar sürdü. Gecenin sonunda 91 Yahudi öldürülmüş, yüzlercesi ağır yaralanmış, Yahudilere ait 7 bin 500 dolayında işyeri yağmalanmış, tahminen 177 Sinagog yakılıp yıkılmış, pek çok mezarlık tahrip edilmişti. Olaylar pek çok ülkede tepkiyle karşılandı. ABD , 14 Kasım günü büyükelçisini Berlin’den geri çekti. Kristal Gece, Yahudi Soykırımı’nın başlangıcı oldu

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat