Şifahî Kültürden Yazılı Kültüre

Yeterli sayıda Müslümanın şifahî kültürden yazılı kültüre geçmesi mümkün olan en kısa zamanda geçmesi gerekiyor.

Şifahî kültür ciddî, kalıcı, derin ve köklü bir kültür değildir. Zevzeklik, gevezelik, fasa fiso kültürüdür. Yazılı kültür beş yoldan elde edilir:

 

1. Çok ciddî ve vasıflı liselerde okuyup imtihan verip diploma alarak. Bizde şu anda böyle liseler yoktur. Bir tek bile yoktur.

2. Paralel ve alternatif eğitimle.

3. Kendi kendini yetiştirerek.

4. Yazılı kültür ailesine sahip olup oradan alarak.

5. Hânegî eğitim ile.

 

Yazılı kültürün temeli en az on bine yakın kelime, tâbir ve terimden oluşan edebî lisandır.

Sağlam ve gerçek kültürlü insanın beyninde binlerce kültür referansı vardır.

Şifahî/sözlü kültürün temeli ise birkaç yüz kelimelik sokak, çarşı pazar, günlük iletişim dilidir.

Bir insanın gerçekten okur yazar olması için doğru dürüst (yanlışsız olarak) okuyabilmesi ve yine doğru dürüst, güzel bir hat ile yanlışsız yazabilmesi gerekir.

Yazılı kültüre sahip bir Müslüman olabilmek için:

 

1. Türk lisan ve edebiyatını iyi bilmek gerekir.

2. Osmanlıca bilmek gerekir.

3. Latin/Frenk yazısıyla Türkçeyi güzel, düzgün, estetik bir şekilde yazmasını bilmek gerekir.

4. Eğitim sistemimiz maalesef genç nesillere kaligrafi (güzel yazı) öğretemiyor. Bu konuda çare ve çözüm aramak, özel hocalardan güzel yazmasını öğrenmek şarttır.

5. Yazılı/medenî kültürde hikmetin, bilgeliğin büyük yeri vardır. Hikmetsiz kişi, kültürlü sayılmaz.

6. Yazılı kültür sahibi olabilmek için mutlaka klasik mantık bilmek gerekir.

 

Bugün ülkemiz maalesef bedevî kültür bataklıkları içinde debelenmektedir.Millî eğitim sistemini düzeltmeden, ıslah etmeden, millî kimlik ve kültür üzerine oturtmadan kurtuluş ve yükselme olmaz.Bugünkü eğitim sistemi medenî; vasıflı, üstün, güçlü Türkiyeliler değil; vesayet ve egemen azınlık sistemine robot, zombi, uysal evcil eleman yetiştirmek için çalışıyor.Çoğunluğu oluşturan Sünnî kesim cahillikle terbiye edilmektedir.Günümüzde Azerbaycan ve Kerkük liselerinde, en büyük klasik şairimiz Fuzulî’yi okuyup anlayabilen öğrenciler vardır ama Türkiye’de yoktur. Sanırım bir tane bile yoktur.Eskiden Osmanlı idadî ve sultanîlerinde (liselerinde) hüsn-i hat dersleri vardı ve öğrencilere rik’a yazısı öğretiliyordu.Bendeniz Galatasaray’da okurken, orta okul kısmında Fransızca calligraphie dersi görmüştük. Hocasının ismini bile hatırlıyorum, Celal Öget beydi.Yazılı kültür sahibi vatandaş hem yanlışsız yazacak, hem güzel yazacaktır.

 

Lakin harflerinin kabulünden bu güne seksen küsur yıl geçti. Latin harfleri estetiği konusunda tam bir facia yaşanıyor. İstanbul’da milyonla levha var. bunların yüz adedi (evet yüzü) bile estetik ve sanatlı değil.Yakın tarihimizde en güzel Latin harfli levha ve kitabeleri hattatlar yazmıştır. Sultanülhattatîn Hâmid bey, Profesör Emin Barın hoca ve daha birkaç üstad.Yazısı çirkin olan liseli ve üniversiteli geçlerimize mutlaka kaligrafi (Latin harfiyle güzel yazı) dersleri almalarını tavsiye ediyorum.Bilmemek ayıp değildir, öğrenmemek ayıptır.Öğrenmemekte direnmek çok ayıptır.Bana el yazınla on satır yazı yaz, senin kim olduğunu söylerim.Yazıdan karakter tahlili yapıldığını duymuşsunuzdur.Yıllarca önce okumuştum: Adamın biri, hiç görmediği bir kimsenin yazısına bakarak onun portresini çiziyormuş…Yazı güzel olmasa bile yine de haysiyetli bir yazı olmalıdır.Bütün Müslüman gençler hüsn-i hat dersleri almalıdır.

 

İleride icazet alıp hat yazıp para kazanmak için değil, kültürlü ve “yazılı” Müslüman olmak için.Efendim bunun için vakit yokmuş… Gençler, bırakın bu bahaneleri… Az zevzeklik ve gevezelik edin, dedikodu yapmayı bırakın, fasa fiso mâlâyâni işlerle meşgul olmayın ve adam gibi, Müslüman gibi, okuma öğrenin, yazma öğrenin, Latinceyi güzel, Osmanlıcayı güzel yazın.Şifahî ve bedevî Müslüman olmayın.Tahrirî ve medenî Müslüman olun.Münevver Müslüman olun. Ehl-i sünnet müfessirlerinin yazdığı tefsir kitaplarından “O a’rabîler iman ettik diyorlar…” mealindeki ayet ile ilgili açıklamaları okuyun

 

 

 

Mehmet Şevket Eygi

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat