Övgüler, Tesbihler, Tekbirler Alim İsminedir

Aklın ulaşacağı son mertebe “Bilmek, bilmediğini bilmektir” mertebesidir. Buna “Seni hakkıyla bilemedik” mertebesi de denebilir. Demek idraksizliği idrak idrakin ta kendisidir.Bakınız, kibirli adamın eline bir şey kaldı mı? Oysa o kendini biliyorum sanıyordu. Öyle cahil ki bilmediğini bile bilmiyor. İnsanın geçmişte söyleyegeldiği şeyleri değiştirmemesi, hatasını idrak ettiği halde tükürdüğünü yalamamak için tevil etmesi de kibirdendir.Oysa yanılmışım dese, “Bilmediğini bilmek noktasına” gelecek, bundan sonra Allah ona yeni bir bilgi lütfetse bu kâr, zaten yanıldığını kabul etmese ne Allah ona yeni bilgiyi lütfedecek, ne o onu almaya kabil olacak, öncekiyle elleri dolu.Allah ona yeni birşey lütfetmese(farzı muhal)o yine kârda çünkü en azından “kendini(haddini), bilmediğini” biliyor.Tevazu da bu idraktir aslında, bilmediğini bilmek idraki, yoksa bildiğini sanıp da, bilmiyormuş gibi yapmak riyadır tevazu değil.

 

Tevazu “vadaa” dan gelir, herşeyi yerli yerine koymak gibi adalete hikmete dönük bir anlamı vardır.Sen kendi kulluğunu, bilginin tanrısallığını, ve senin o bilgiye ulaşamayacağını, yalnız bilginin seni kutsayıp sana inebileceğini bilmezsen nasıl tevazudan söz edebilirsin. Gerçek tevazu sahibi başkasına da biliyor diye hayran olmaz, bilgi Allahındır, ona hayran olur.Gerçek tevazu sahibi başkasını biliyor diye kıskanmaz, çünkü bilgi kimsenin değildir, ne onun ne kendinin, Alimin’dir.Sen bilgiyi dua ile, ve ona kabil bir tecelligah olmakla çağır, kabil tecelligah mütevazi olandır.Bilgi akılla ulaşılamayacak kızıl elma olsa da, Alim sende tecelli etti mi sen bilirsin. Yahut sende O bilir.

 

O zaman sen su damlasındaki güneşciksin.Ve sende parlayan da Alim’den başkası değildir. Sena Onadır. Teşekkür Onadır. Çünkü sana insana vereceği en yüksek şeyle tecelli etmiştir.İnsana vereceği en yüksek şey, meleklerden gayrı olarak Onu bilmektir.Alim ismi bağrımızı açıp gelsin diye niyaz ettiğimiz şeydir.Gelsin, ki biz Onu Onunla bilelim, yoksa kendimizle Onu bilmenin imkanı yoktur.Övgüler, tesbihler, tekbirler Alim isminedir. Ben onun dilencisiyim.

 Mona Islam

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat