Hayat Bilgisi

Hepimiz İyi bir insan olduğumuzu, İyi şeyleri hak ettiğimizi düşünürüz. Bu yüzden yakınlarımızın bize karşı çok nazik, sevecen, saygılı olmasını bekleriz. Eğer bu davranışları göremezsek onları bize haksızlık yapmakla suçlar, İstediğimiz şekilde davranmaya zorlarız onları. Acaba onlardan istediğimiz davranışları biz onlara gösterebiliyor muyuz?

 

İlişkiler aslında bizim kendimizi tanımamız için aynadır. Eğer karşımızdaki insan bize nazik davranmıyor, kırılıp incinmemizi umursamıyorsa onu suçlamak yerine kendimizi sorgulamalıyız. Ben ona, nazik davranıyor muyum? Onu takdir ediyor muyum, onu kırmamaya dikkat ediyor muyum? Eşimizin bizi dinlemediğinden şikâyet ederiz hep. Peki, biz onu eleştirip yönlendirmeden, yargılamadan dinleyebiliyor muyuz? Eşimizin bizi hep koruyup desteklemesini isteriz, biz ona karşı öyle miyiz? Özel günlerimizde bizi hatırlasın hediyeler alsın isteriz, ama onun da aynı şeyleri bizden beklediğini düşünemeyiz bazen.

 

İyi ilişkiler için karşımızdaki insanın (aynada gördüğümüz kendimiz) bize karşı gösterdiği davranışları iyi değerlendirerek yanlışlarımızı düzeltmeliyiz. Aynada ne görmek istiyorsak, bunun sorumluluğunu almalı önce biz yapmalıyız. Yoksa karşımızdaki kişiyi suçlayıp değiştirmeye kalkarsak ilişkilerimiz tümden çıkmaza girer.İyi ilişkiler içinde ömür boyu mutlu yaşamak istiyorsak; başkasını suçlamadan önce kendimize bakmalıyız. Çünkü asıl sorumlu bizim içimizdedir.

 

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat