Bir Kısım Ermeniler Yanlış Ata Oynamışlardı

Feke Ermeni ilkoulu çocuklari 1912

Senaryo: Yıl 1914, Türkiye Birinci Dünya Savaşına girmiş. İmparatorluğun her tarafındaki Ermenilerin temsilcileri büyük bir Osmanlı Ermenileri Kongresi topluyorlar ve şu kararı alıyorlar: Osmanlı toprakları bizim vatanımızdır. Osmanlı devleti bizim devletimizdir. Saltanat-ı seniyeye bağlıyız. Başta Müslümanlar olmak üzere bu topraklar üzerinde yaşayan bütün “milletlerle” barış içindeyiz. Bu vatanı onlarla birlikte paylaşıyoruz. Devletimizi, halklarımızı, vatanımızı korumak için hep birlikte savaşacağız…Ermeni lejyonları kurulur ve Türk ordusu saflarında Moskof ordularına karşı savaşılır. Rus ordusu püskürtülür.Her cephede Müslümanlarla Ermeniler müşterek düşmana karşı birlikte savaşır.

Böyle yapmış olsalardı manzara nasıl olurdu?Bugün Türkiye’de beş milyon Ermeni olurdu. Dinlerini, kimliklerini, kurumlarını, okullarını koruyarak diğer unsurlarla birlikte barış içinde yaşarlardı. Ermeniler ilme, irfana, hünere, sanata ve zenaate, tekniğe yatkın bir kavim olduğu için belki de Müslümanlardan daha zengin ve nüfuzlu olurlardı.Onların bir kısmı (hepsi demedim) ne yaptı?.. Misyonerlere, emperyalistlere, sömürgecilere uydular. Vatandaşı oldukları devlete hıyanet ettiler. Doğu cephesinde düşman kuvvetlerine katıldılar, onlara yardımcı oldular, Müslümanları ve Türkleri katlettiler.

 

Ermenilerin bir kısmı iki büyük hatâ yapmışlardı:

(1) Bu toprakları Müslümanlarla ve Türklerle paylaşmaya razı olmamak.

(2) Kendi devletlerine hıyanet edip düşmanlarla işbirliği yapmak.

 

Osmanlı düşmanı Ermeniler kumar oynamışlar ve bu kumarı kaybetmişlerdi.Yanlış ata oynamışlardı.Misyonerlerin, emperyalistlerin, sömürgecilerin oyunlarına gelmişlerdi.Osmanlı devletinde Ermenilere baskı yapılıyormuş… Ben tarihçi değilim… Bu iddia tartışılabilir… Lakin soruyorum:Kendi vatanında bir miktar baskı ile yaşamak mı iyidir, yoksa büsbütün silinmek mi?Ermenilerin bir kısmı şu gerçeği unutmuşa benziyor:Yeryüzü Allahın mülküdür, dilediğine verir, dilediğinden alır, dilediğini aziz yapar, dilediğini zelil kılar.Türkiyeyi yıkıp büyük Ermenistanı kurma hayalleri besleyen Ermeni militanları bunca badireden sonra akıllanmadılar. Halbuki yapılacak iş basittir:

Türkiyenin bütünlüğünü kabul etmek.Türkiye ile barışmak.Türkiye ile başta diplomatik ilişkiler olmak üzere her sahada yoğun işbirliği yapmak.Aradaki sınırın açılmasını sağlamak.Bırakın vizeyi, pasaportu bile kaldırmak.Alabildiğine ticaret, alabildiğine turizm…Erivan 19’uncu yüzyılda bir Müslüman Türk şehriydi… Bunu düşünüp Van üzerindeki hayallerden vaz geçmek.

 

Türkiye’den mâkul, kabul edilebilir tâvizler kopartmakBen eminim ki, böyle bir gelişme olsa, Ermeniler Türklerden daha kârlı çıkar.1915 ve onu takip eden yıllardaki soykırım iddiaları ne olacak?Onu vicdanlı tarihçiler ve büyük düşünürler birlikte müzakere etsinler.Küçük düşünürler burunlarını bu meseleye sokmasın.Adalet, insaf, vicdan ne gerektiriyorsa o yapılsın.Ey akl-ı selim, ey bilgelik nerdesiniz?..

 

 

Mehmet Şevket EYGİ

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat