İşin ehlinden Kur’an dersi yorumu

Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Peygamber’in hayatının okullarda seçmeli ders kapsamına alınması Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e soruldu. Mehmet Görmez, “Kur’an-ı Kerim’i hem yüzünden hem de anlamını öğrenme talebi kadar makul masum bir talep olamaz.” diye konuştu.

Din eğitimi konusunun asla ayrışma ve tartışma konusu haline getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Görmez, şunları söyledi:

 

“Biz 88 yıldır ne zaman temel eğitim meselelerimizi konuşmaya başlarsak tartışmayı bir şekilde din eğitimine getiriyoruz ve dinimizin tartışmaları üzerinde yoğunlaşıyoruz. Öncelikle bizim din eğitimini Türkiye’de bir ayrışma ve tartışma konusu olmaktan çıkarmamız lazım. Din eğitimi konusu çağdaş bütün dünyada hem din özgürlüğünün hem inanç özgürlüğünün vicdan özgürülüğünün ayrılmaz bir parçası. Hele hele isteğe bağlı bir sistemin dünyada bütün dünyada inanç özgürlüğünün ve din özgürlüğünün ayrılmaz parçası olarak kabul edilmiştir. Müslüman bir ülkede herhangi bir insanın isteğe bağlı olarak çağdaş okul ortamında İslam dininin en temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim’i hem yüzünden hem de anlamını öğrenme talebi kadar makul masum bir talep olamaz. Din eğitimi konusunu asla bir ayrışma ve bir tartışma konusu haline getirmemiliyiz, 88 yıldır bir takım korkular sebebiyle toplum olarak birbirimizi üzdük, birtakım gönül kırgınlıklarına yol açtık, bunları tekrarlamamız doğru değil.”

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat