Hayatı Sevin, Ama Her Zaman Değil

Hayatı sevin, ama her zaman değil. Ara sıra kızın ki ona, nefes alıp vermenizin bir anlamı olsun. Her zaman mutluluğu ulaşılmaz görmeyin, aynaya bakın yeter. Her zaman âşık olmayın bazen sevin. Annenizi, babanızı, tüm insanları. Başınız önde yürümeyin, ara sıra kaldırıp etrafınızı seyredin. Arabada giderken ayaklarınızın altındakini her zaman yol kabul etmeyin. Bizce zamanı andırmıyor mu? Bir şeyi yaparken zorunluluktan değil, sevdiğinizden yapın ki, bir değeri olsun. Gece gökyüzüne bakarken, karanlıklar ardındaki güneşi görün. Her zaman gülmeyin, bazen oturup saatlerce ağlayın. Deli değilsiniz, emin olun.

 

Her zaman meraklı olun, çünkü merak etmezseniz öğrenemezsiniz. Dikkat edin; merak ettikleriniz merak edilmeye değer şeyler olsun. Her zaman gezmeyin, bazen bir bankta oturup gezenlere bakın, bakarken bile yoruldunuz öyle değil mi?Her zaman konuşmayın, saatlerce susmayı bilin. Her zaman her şeyi dinlemeyin, çünkü sıkılırsınız. Uzak bir yere giderken sürekli arabada olmayın, bazen arabadan inip biraz yürüyün. Çok şey kaçırmışsınız gibi her zaman kaçmayın, bazen korkusuzca yaşamanın da tadına varın.

 

Sürekli çıkar bir yol aramayın, bazen kendinizi çıkmaza atın.Karanlıktan korkmayın, çünkü siz ışıksınız. Aklınıza geleni söylemekten çekinin, söylerseniz rahat uyuyamayabilirsiniz. Özgürlüğünüzün elinizden alınmasına izin vermeyin, çünkü o zaman ölürsünüz. Yazın kavurucu sıcağından şikayet edip durmayın, kışın tir tir titrediğiniz günler geçeli çok olmadı. Size kötülük yapanlara merhametle yaklaşın, çünkü onlar merhametten yoksundurlar. Baharın gelişine sevinirken, ölecek binlerce kelebeği unutmayın.

 

Her zaman elinizde olmayanları istemeyin, elinizdekilerle de yetinmeyi öğrenin. Denizi her zaman mavi, ağacı her zaman yeşil görmeyin. “Dünyam durdu” dediğinizde tebessüm edin, yeniden dönecektir. Ölenler için üzülmeyin, bir gün kavuşacağınızı düşünerek mutlu olun. Unutmayın belki siz onu özlüyorsunuz ama o özlediğine kavuştu.

 

Gözünüzün gördüğünden daha fazlasını görmeye çalışın.Bunun için kalbinizi kullanmanız yetecektir. Kendinizi kimseden daha üstün görmeyin, çünkü bunu yapanlar alçaktakilerdir. Çiçekleri her zaman koklamayın, bazen sadece bakmakla yetinin ki; koklamanız için nedeniniz olsun. İnsanlara karşı soğuk olmayın, her tebessüm bir sadakadır. Gecenin kör bir vaktinde uyumayın, kalkın bir de dünyanın gece halini görün. Yağmur yağarken ondan kaçmayın, rahmetten kaçılır mı hiç? Islanın altında, dönün durun semazenler gibi ki ruhunuz temiz olsun. Ve son olarak; ne olursanız olun ama umutsuz olmayın, umut suyunuzdur sizin, insan dediğin o olmadan yaşayamaz…

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat