Gerçek Tarihin Peşinde

Sistemin tarihi kötü

“Gerçek Tarihin Peşinde” adlı yeni kitabını okumuşken tarih bağlamında konuşalım derim. Tarih denilince haklı olarak çoğumuzun aklına “mazi” gelir. Yani, geçmiş olan şey tarihtir. Tarih doğal olarak ölmüşlerin üzerine yazılır. Tarihin olması, tarihin yazılması için birilerinin “tarih olması” gerekir. Ki ortaya tarih diye bir bilim çıksın. Evet, doğrudur. Ne var ki böylesi doğruların yanında sakıncalı bir durum vardır. İş sadece tarihe kalsa sorun yoktur. Birileri tarihi, isteklerine ve beklentilerine göre yazıp sonraki nesillere öylece sunarsa burada netameli bir durum vardır demektir. Okuduğumuz tarih kimin tarihidir? Özellikle bizim gibi yakın tarihi şüpheler üzerine okuyan bir millet olunca… Peki niçin şüphelidir? Tarihi sadeceGerçek Tarihin Peşinde, Mustafa Armağan materyal görüşe bina etmeye kalkışanlaradır tavrımız. Mesela Turgut Özakman’ın “Diriliş” adlı Çanakkale’yi anlattığı romanını okuduğumda özellikle yazarının giriş kısmında değindiği bilgiler nutkumu dondurdu. Bir yazar düşünün, tamamen sistemin gereği olarak bütün manevî değerleri resmi tarih adına inkar etsin. Olmaz. İpe sapa gelmez beyanlarla milletin zihnini bulandırmaktan maada hayra hizmeti olmayan böylesi eserleri okumaktansa ordumuza yardım eden yeşil sarıklıları tercih ederim ben. Tamam, olayı tamamen buna tahvil etmek de doğru değil. Ne var ki böylesi eserleri –kasdım Diriliş’tir- gördükçe inadına yeşil sarıklılar diyorum. İnancı ve diniyle savaşta ayakta kalmayı başaran aç ve susuz askeri başka hangi sebeple kazanmaya teşvik edebilirsiniz?

 

Bu ayrıntılar çok özel

Evet, biraz saded harici oldu. Fakat yeri gelmişti o yüzden buralara yolumuz düştü.Mustafa Armağan, yine bu kitabında gerçek tarihin peşinde bizleri yorulmaya davet ediyor. Bir edebiyatçı olarak ben de yıllarca derslerimde Karacaoğlan’ın şiirindeki “İncecik”i sıfat sanmıştım.

 

İncecikten bir kar yağar

Tozar Elif Elif diye,

 

Meğer buradaki İncecik, Maraş’ın Elbistan kazasına bağlı bir köymüş. Efendim, sağ olsun sayesinde öğrenmiş olduk.Yine Çalıkuşu adlı romandaki bazı gerçeklerin devrim uğruna nasıl gizlendiğini de Armağan bu kitabında dile getiriyor. Romanın ilk baskısının 1922 olduğunu söylüyor sayın Armağan. Fakat 1938’den sonraki baskılarında kadınların giydiği çarşafa dair övgüler kaldırılmış.Çanakkale zaferinde niçin başarı denilince akla hep Mustafa Kemal getirilir de diğer kahramanlar hiç dile alınmaz bile? Miralay Cevad Bey, Selahaddin Adil Bey, bunlar İsrailli midir?Neron Roma’yı keyfinden mi yakmıştır? Durup dururken ne istersin be adam koskoca Roma’dan?

 

Kanuni de korunsun!

Atatürk’ü koruma kanunu var da niçin Kanuni’yi koruma kanunu yok. Baksanıza koskoca Osmanlı sultanını televizyonda kepaze ettiler. Sevgili dedemiz Sultan Süleyman üzerine alınmasın, televizyondaki Süleyman bizim değil zaten. O, sadece Sülüman.Ve yazarın bence en güzel hizmetlerinden biri de Murat Bardakçı ile ilgili yazdığı, kitaptan bölümler. Kendisini allame-i cihan kabul eden bu sözüm ona tarihçi yazar Bardakçı, daha Osmanlıca’yı okumaktan acizdir. Ben söylemiyorum, sayın Armağan’ın Bardakçı’nın kitaplarından derlediği yığınla okuma yanlışı bu iddiamızı kuvvetlendiriyor. Yazar dediğin mütevazi olacak, her şeyi ben biliyorum havasında olmayacak. Turfa müneccim gibi olursanız ağzınızın payını işte böylece verirler. Biliyorsan konuş âlim sansınlar, bilmiyorsan sus adam sansınlar. Ama yoo, mübarek her konuda ahkâm kesecek! Canım, ilmin de bir izzeti, şerefi var. Bazen susmak da ilimdir.

 

Kitapta bir diğer yanlışın düzeltilmesi de Mimar Sinan’a dair. Güya Mimar Sinan, Kanuni’nin sevgili kızı Mihrimah Sultan’a aşıkmış. Onun adına yaptığı iki camii de aşkını ifade ediyormuş. Yazar, buna da imkansız diyor. Herhalde buna en çok üzülecek olan “İki Cami Arasında Aşk” adlı romanın yazarı Mürvet Sarıyıldız olacak. Çünkü o romanda, Mihrimah ile Sinan’ın aşkını dile getiriyordu yazar.Dahası… Daha var olmasına da… Birazını kitabın sayfaları arasına yapılacak seyahate bırakalım.

 

 

 

Mehmet Akbulut

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat