Başarısız Olmaktan Korkarlar

Gençler, toplum tarafından kabul edilmeme endişesi yaşarlar. Genç aile, çevre ve arkadaşları tarafından kabul edilen, sevilen ve değer verilen biri olmayı arzu eder. Bu konuda oldukça hassas bir süreçten geçen genç, küçük bir şeyde örselenir ve kendini dışlanmış hisseder. Aile öncelikle gencin şu konularda hassas olduğunu bilmelidir:

Arkadaş çevresinde kabul görememe endişesi

Sosyal ilişkilerde başarılı olamama endişesi

Gelecekle ilgili kaygılar

Meslek seçimi ile kaygılar

Küçük düşürülme, beğenilmeme ile ilgili kaygılar

Başarısız olma korkuları dışlanma endişesi

BAZEN ANLAYAMAYIZ

Bazen gencin dikkati dağınıktır, can sıkıntısı çeker ve tedirgindir. Bir işe başlar ama sonunu getiremez. Yaptığı işlerden keyif alamaz, başladığı işten çabuk sıkılır, kimi zaman bezgindir kimi zaman coşkuludur. Bir şeye dikkatini veremez, yoğunlaşamaz, okuduğunu anlamakta zorlanır. Fiziksel olarak da, kendini yorgun hisseder, uygusuzluk çeker, iştah durumunda değişmeler görülür. Arkadaş çevresiyle arasına mesafe koyar, içe dönüktür ve konuşmayı pek sevmez. Böyle durumlarda gencin yaşadığı bir sorunla başa çıkmaya çalıştığını düşünürüz fakat ne yapmamız gerektiğini kestiremeyiz. Burada öncelikle onunla sohbet etmeli, sana değer veriyorum duygusunu hissettirmeli ve onun duygularını ifade etmesine yardımcı olmalıyız.

UYUM SAĞLAMAYA ÇALIŞIR

Ergenlik döneminde, gençte fiziksel ve duygusal bazı gelişmeler olmuştur. Bu sürecin getirdiği bir değişimdir. Fakat genç yeni duruma uyum sağlarken kimi zaman zorlanır. Fiziksel değişimler, gencin sosyal ve psikolojik uyumunu etkiler ve onu uyum sağlamaya zorlar. Hayatımızın pek çok alanlarında değişimlerden geçmiş ve bu değişimlere uyum sağlamaya çalışmışızdır. İnsan yaşamında geçiş dönemleri vardır. Mesela ilk defa taşındığınız mahalleye alışıncaya kadar sıkılırsınız, eski mahallenizi hatırlar ve özlem duyarsınız. Ancak zamanla komşulara, bakkalınıza, evinize alışır ve yaşamınıza devam edersiniz. Ergenlik çağı da böyle bir bunalım çağıdır. Çocuk henüz erişkin değildir, fakat bu sürece uyum sağlamaya çalışmaktadır.

ERKEK ÇOCUKLARDA DEĞİŞİM

Erkek çocuklarda, kızlardan farklı olarak kol ve bacak adalelerinde bir gelişme olur. Omuz hafif genişler, vücut ve yüz erkeksi bir hal alır.

Seste kalınlaşma olur: Ergenlerde, ses yavaş yavaş kalınlaşmaya başlar. Genç ses tonunu ayarlayamaz, zaman içinde ses telleri gelişimini tamamlar ve ses netleşir.

Yüzde görülen değişimler: Ergenlik döneminde erkek çocuklarda yüzde belirgin değişimler ortaya çıkar. Deride yağ bezlerinin fazla çıkmasına bağlı olarak sivilceler siyah noktalar oluşur. Yüzde sakal ve bıyıkların çıkmasıyla genç gençliğe adım attığını kabul eder.

Ter bezlerinin çalışmasında değişim: Bu dönem ter bezleri çocukluk dönemine nazaran daha yoğun çalışır. Terleme sonucu ortaya çıkan kirliliği önlemek için vücut temizliğine gereken önem verilmelidir.

ERGENLERDE DUYGUSAL GELİŞİM

Ergenler, aile ile ilişkilerinde inişli çıkışlı bir süreçten geçerler. Kimi zaman kendilerini çok iyi hissederler, kimi zaman da hüzünlü ve içe kapanık olurlar. Bu iniş çıkışlar bize pek anlamlı gelmeyebilir. Ama genç için bu süreç sancılı geçer ve çoğu zaman değişime uyum sağlamakta zorlanır.

ANNE BABALARA TAVSİYELER

Gençle birlikte vakit geçirmek ve sohbet etmek önemli bir paylaşım unsurudur. Bunu fırsat bilerek çocuğunuzla vakit geçirmeye çalışın.

Gencin duygularını ifade etmesine yardımcı olun, onunla paylaşım içinde olun.

Gencin hislerini hafife almayın

Gencin yaşadığı zorluklarda yanında olun, duygularına aşırı tepki göstermeyin.

Çocuklarınızın başarılarını kutlayın, çevreye uyum sağlaması için yardımcı olun.

BUNLARI BENDEN ESİRGEMEYİN

Sizler bu günleri geride bıraktınız. Ama ben henüz gençlik döneminin tam başındayım ve zorlanıyorum. Bir yandan insanların beklentileri diğer yandan çevrenin baskıları beni fazlasıyla yoruyor. Bütün bunlar geçici biliyorum ama bu süre içinde lütfen beni anlamaya çalışın. Sizlerden şu sözleri duymak istiyorum.

1- Seni anlayabiliyorum

2- Meslek seçimine saygı duyuyorum

3- Arkadaşlarınla birlikte vakit geçirmeye ihtiyaç duyuyorsun

4- Seninle gurur duyuyorum

5- Hangi durumda olursa olsun seni dinleyebilirim

6- Sana güveniyorum

7- Seni seviyor ve sana değer veriyorum

8- Seninle sohbet etmek, duygularını anlamak istiyorum

9- Zorlandığın durumlarda arkandayım

10- Bu süreci birlikte atlatacağız.

 

Fast food tarzı yiyecek, çocuklarda astımı artırıyor

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak Nuhoğlu, yapılan çalışmaların, haftada bir veya daha fazla hamburger tüketen çocuklarda astım riskini belirgin biçimde artırdığını gösterdiğini kaydetti. Prof. Dr. Nuhoğlu, yaptığı açıklamada, günümüzde hamburger, patates kızartması, ketçap, mayonez ve asitli içeceklerin günlük beslenmenin bir parçasını oluşturduğuna dikkati çekti. ”Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, haftada bir veya daha fazla hamburger tüketmek çocuklarda astım riskini belirgin biçimde arttırıyor. Haftada 3 veya daha fazla hamburger tüketen çocukların astım riski hiç tüketmeyenlere oranla yüzde 40 artıyor” ifadesini kullanan Nuhoğlu, tekrarlayan öksürükler ve hırıltılı hastalıkların gelişmesinden kaynaklanan iştahsızlık sonucu ailelerin, sırf bir şey yesin düşüncesiyle çocuklara fast food tarzı yiyecekleri ödül olarak verdiğini gözlemlediğini kaydetti. Nuhoğlu, çikolata, kakaolu puding, ekmek üzerine sürülen kakaolu fındık ezmeleri, kakaolu süt ürünlerinin yuva ve ana okullarının beslenme listelerine dahi girdiğini vurguladı. Çocukların süt ve sütlü gıdaları tüketmelerini sağlamak amacıyla kullanılan kakaonun, mide asit salgısını arttırdığını ve kafeinin mide başını gevşetici etki yarattığını, bu durumun da asitli mide içeriğini yutma borusundan yukarı çıkardığını belirten Nuhoğlu, bir çok dokuya zarar vererek ilerleyen mide asidinin önce yutma borusunun alt ucunu yaktığını ve daha sonra yukarı çıkıp soluk borusuna ulaştığını anlattı.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat