Öksürüğü Hafife Alıp Geçer Demeyin!

Sigara içenlerin bir çoğu dinmek bilmeyen öksürük krizlerinden şikayet ediyor. Kimi zaman geçiştirilen bu öksürükler zaman zaman KOAH ya da akciğer kanseri gibi hastalıkların belirtisi olabiliyor. Bu nedenle öksürüğün şekline mutlaka dikkat etmek ve vakit kaybetmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına muayene olmak gerekiyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Reha Baran, ilk belirtisi öksürük olan hastalıklarla ilgili bilgi verdi.

HAFİFE ALMAYIN

Sigara içen kişiler öksürmeye o kadar alışıyor ki zaman içerisinde bu durumu önemsemez hale geliyorlar. “Sigaramı değiştirdim o nedenle öksürüyorum” ya da “Kendimi bildim bileli öksürüyorum, bir şey olmaz.” Gibi cümlelerle bu durumu geçiştirebiliyorlar. Ancak öksürük, KOAH ve akciğer kanseri başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları ya da astım gibi hastalıkların ön habercisi olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle öksürüğün tipine ve şiddetine özellikle dikkat etmek gerekiyor.

BÜYÜK TEHLİKE

Sebepsiz yere başlayan ve 3 ay boyunca geçmeyen öksürük, KOAH’ın en önemli habercisi olabiliyor. Öksürük, göğüs içi basıncı artırıyor. Bu nedenle öksürük, fıtık oluşumuna, kaburga kırıklarına, kas ağrısına, ani tansiyon düşüklüğüne ve buna bağlı olarak kişinin baygınlık geçirmesine neden olabiliyor. Ayrıca kafa içi basıncını artırdığı için de olası bir anevrizma durumunda beyin kanaması oluşumunu tetikleyebiliyor. Öksürüğün kanlı balgamla ya da nefes darlığı ile birlikte olması altta yatan enfeksiyon, KOAH ya da akciğer kanserinin belirtisi olabiliyor. Ayrıca uyku sırasında kriz şeklinde gelen öksürükler de astımın en önemli habercisi. Öksürük krizinde şurup yerine su için. Öksürük şurubu bu gibi durumlarda etkili bir tedavi olmuyor. Onun yerine bol su içmek öksürüğün giderilmesinde çok daha etkili. Ancak kişi uyuyamayacak kadar çok öksürüyorsa o zaman hekimi tarafından öksürük kesici verilebiliyor.

BUNLARA DİKKAT EDİN

Geçmeyen ve şekli değişen öksürüklerde vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun.

Çok sıcak ya da çok soğuk içecekler tüketmeyin.

Klimalı ortamlarda bulunmayın.

Ani hava değişimlerinde dikkatli olun.

Bol su için.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat