Zübeyir Yetik’ten basın yayın hâtıraları

Mütefekkir yazar Zübeyir Yetik, “Bâbıâli Sohbetleri”nin konuğu olacak ve basın hâtıralarını anlatacak. Türkiye’de bir çok gazete ve dergide yazarlık ve yöneticilik yapan Zübeyir Yetik, yaşadıklarını okuyucularıyla paylaşacak. Cağaloğlu’ndaki sohbet toplantısı, Timaş Kitap Kahve’de (Alay Köşkü Caddesi, No: 3) 3 Kasım 2011 Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıyla ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 212 5112323- 5112324 numaralı telefonları aramaları gerekiyor.

MÜCADELE İLE GEÇEN BİR ÖMÜR

1941 yılında Siverek’te doğan Zübeyir Yetik, 1958–60 yıllarında Şanlıurfa’da gazetecilik, vekil öğretmenlik; 1962–65 yıllarında İzmir ve Ankara’da gazetecilik; 1966–74 yıllarında Urfa’da öğretmenlik, hal müdürlüğü, bankacılık, serbest muhasebecilik; 1974’ten itibaren İstanbul’da gazetecilik, yayıncılık, sendikacılık, Türkiye Kızılay Genel Müdürlüğünde kontrolörlük, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde APK uzmanlığı, film ve ilaç hammaddesi ithalat ve pazarlaması yapan Kızılay İstanbul Bölge Müdürlüğünde mali İşlerden sorumlu müdür muavinliği görevlerinde bulundu. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak 1994’de göreve başladığı İSKİ’deyken 2003 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Şiirle edebiyat hayatına atılan Yetik, 1958’de Urfa’da yerel bir gazetede köşe yazılarına başladı. İzmir ve Ankara’da bulunduğu 1960–1965 yıllarında çeşitli gazete ve dergilerde her kademede görev yaptı, o günlerde yayınlanan (İslâm, Hilâl, Yeni İstiklal, Komünizmle Mücadele, Türk Yurdu, Oku, Müslüman’ın Sesi, Fedai, Yaprak, Hicret, Çağrı, Adım, Nobel gibi) haftalık ve aylık yayınlarda sürekli olarak yazılar yazdı.Bir çok yerde konferanslar veren Yetik, aktif bir sosyal hayata sahip olup sendikacılık da yaptı, çeşitli dernek ve cemiyetlerde yönetici oldu.

Yayımlanmış başlıca eserleri şunlardır: Dörtlükler, Aksiyon-Ahlâk-Ekonomi, Ak-Elif, İnsanın Serüveni, Yeryüzünde Kötülük Odakları Dizisi, Çağdaş Bilimin Saplantısı, İmam Şamil, İslâm Düşünce Tarihinde Mezhepler, Geçmişten Notlar, Yorumlamalar.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat