İbrahim Hakkı Sempozyumu

Erzurum Atatürk Üniversitesi, 16-18 Kasım tarihleri arasında ‘Bütün Yönleriyle Erzurumlu İbrahim Hakkı Sempozyumu’ düzenleyecek. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Samih Diyarbakır, Erzurum’un tanınmış isimlerini bilim dünyasıyla buluşturmaya karar verdiklerini kaydetti. Diyarbakır, dini ve fenni ilimlere hakim alim ve mutasavvıf İbrahim Hakkı Hazretleri’nin ardından Alvarlı Efe ve Solakzade Hazretleri gibi önemli kişileri de bilim dünyasıyla buluşturacaklarını söyledi. “Onunla ilgili bilgileri, bilinmeyenleri katılımcılarla paylaşmak istiyoruz.” dedi.Sempozyum, “İbrahim Hakkı’da Dini ve Tasavvufi İlimler, İbrahim Hakkı ve Edebiyat, İbrahim Hakkı’nın Dili, İbrahim Hakkı ve Fen Bilimleri, İbrahim Hakkı ve Kültür, İbrahim Hakkı Astroloji ve Astronomi, İbrahim Hakkı ve Sanat.” olmak üzere 7 ana konu etrafında gerçekleştirilecek.60’ın üzerinde akademisyenin katılımının beklendiği sempozyumda yurtdışından da dört bilim adamı gelecek.

 

Marifetname’nin en ‘sade’ hali

Öte yandan, ‘Pozitif bilimleri ilahi kaynakla buluşturan bir ârifin elinden çıkan’ Marifetname, ehlinin elinde irfan kaynağı olmaya devam ediyor. On iki ilim dalına ait bilgilerin ayrıntılı olarak anlatıldığı eser, son olarak 10 yıllık bir çalışmanın ardından çıktı.Zaman’ın haberine göre, Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin iki yüz elli yıl önce yazdığı Marifetname, ehlinin elinde bir irfan kaynağı olmaya devam ediyor. 1703 doğumlu yazarın 53 yaşındayken tamama erdirdiği ve oğlu Ahmed Naimi’ye ithaf ettiği eser, geçmişte bazı bölgelerde Kur’an’dan sonra en çok okunan kitap olmuştu. Marifetname, Cafer Durmuş ve geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Kerim Kara’nın 10 yıllık titiz bir çalışması sonucu geçtiğimiz ay yeniden basıldı.Eserin, sadeleştirilerek yeniden basılması ihtiyacının doğduğunu belirten Durmuş, Marifetname’nin ‘çok yönlü bir kitap’ oluşuna vurgu yapıyor: “Kitabın genelinde on iki ilim dalına yer verilmiş, bir konudaki eski ve yeni görüşler bir araya getirilmiştir. Marifetname, pozitif bilimleri ilahi kaynakla buluşturan bir ‘ârif’in elinden çıkmıştır. Marifetname’de, ‘Men arafe’ sırrı, yani ‘Kendini bilen Rabbini bilir’ düsturu hâkimdir. Bu düstura göre insan; kendini, Allah’ın yarattıklarını ve Allâhü Teâlâ’yı iyice tanımalı, kendindeki cevheri keşfetmelidir. Bu eserde, rûhî arınmaya davet edilen okuyucuya, dünya ve ahiret saadetinin yolları gösterilerek zamanının mürşid-i kâmilini arayıp bulması tavsiye edilir.”Merhum Kerim Kara ile birlikte on yıllık bir çalışma sonunda, muhtevayı bozmadan kitabı sadeleştirdiklerini belirten Cafer Durmuş, eseri ‘okumanın’ ipuçlarını da veriyor: “Marifetname okuyucusu, sabırlı olmalı, kitabın yazılış gayesini ve hedefini bilerek eserden faydalanma yoluna gitmelidir.”Cafer Durmuş,İbrahim Hakkı Hazretleri’ni ise şu sözlerle anlatıyor: “Onu kimileri astronom, kimileri ahlak üstadı, bazıları edip ve bazıları da kudretli bir şair olarak tanımlamıştır. Bize göre İbrahim Hakkı Hazretleri, bütün bunlarla birlikte bir gönül mimarıdır. Çünkü onun şahsiyeti dergâhta yoğrulmuş ve gençliğinden itibaren üstadının hususi iltifat ve ikramlarına mazhar olmuştur.”

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat