Diş Çürümelerini Engelleme

Vücudun İç Ve Dış Bakımı

İç bakımın en önemli özelliği doğru ve dengeli beslenerek vücudumuza özellikle kemiklerimize ve bunun uzantısı olan dişlerimize gereken kalsiyum.,fosfor A,C,D vitaminleri ve diğer vitamin ve mineraller vermek ve vücudu noksan bırakmamaktır.Dişlerin dış bakımı ise gıdalar ve bakım yöntemi olarak iki kısımda incelenir.Rafine gıdaIar(beyaz un,şeker)ve hayvani gıdalar diş aralarına yapışarak çürümeye başlar ve birtakım mikroplar üretirler.Zaman içinde bu mikroplar dişe sirayet ederek dişi çürütürler.0 halde öncelikle bu gıdaların kesilmesi lazımdır.Diş bakımının genelde üç dış hedefi olmalıdır.Birincisi diş aralarında(doğal gıda da alsak) ne kadar gıda artığı varsa (özellikle yemeklerden sonra) bunlardan kurtulmaya çalışmak,diş etlerini kuvvetlendirmek,parlak ve temiz bir görünüm kazandırmakDiş arasındaki artıkların gitmesini sağlamak için her yemekten sonra sadece su ve fırça ile(macunsuz) diş araları iyice temizlenene kadar fırçalanmalıdır.Bu fırçalama bildiğimiz fırçalarla da yapılabilir ya da herhangi,bir dal parçasının ucunu taşla döverek meydana gelen Iiflerden de olur(Eski Hintlilerin kullandığı ya da İslamiyetteki misvak gibi, hatta bunun daha sağlıklı olduğu da bilinir) .

Diş araları iyice temizlendikten sonra fırça doğal tuza batırılarak diş ve dişetlerinde gezdirilerek hem dişlerin parlaklığı hem de dişetlerinin güçlenmesi sağlanır(Bir istatistiğe göre Türkiyede 30-70 yaş grubunun %97’sinde dişeti hastalığı vardır).Özetle, en doğru ve pratik diş bakımı :a)Dişlerin yemeklerden sonra sadece fırça ve su ile iyice yıkanması,ardından.b)Fırça ve tuz ile dişetlerini ovmaktır.Bu yöntem ve doğru(doğal) beslenme yöntemi ufak yaşta uygulanırsa ilerde hiçbir bozukluğa yolaçmaz,büyüklerde ise çürümeleri engeller(unutmamalı ki doğal besin ve bu tip temizlik yöntemlerine sahip toplumlarda diş hastalığı diye bir şey yoktur,diş ve dişeti hastalıkları medeni dediğimiz rafine gıda tüketen toplumların fertlerine aittir).Bu konuda ek olarak birtakım bilgiler aşağıdadır:

a) Dişinizle kesinlikle fındık gibi sert cisimler kırmamalı,aşırı soğuk ve aşırı sıcak besinlerden kaçınmalıyız,

b) Meyve ve sebzeler(havuç,salatalık,ayva gibi birtakım sert meyve ve sebzeler dişetlerindeki kan dolaşımını hızlandırır ve masaj yapar)dişleri doğal olarak dışardan da besler,temiz tutar,diştaşları oluşmasını engeller(limon,elma,çilek diş dostudur),

c) Diş macunu kullanmaktan sakınmalıyız(içerdiği kimyasal maddeler dişe ve bedene hiçbir yarar sağlamaz,

d) Ağızda güzel koku için karanfil, maydonoz, adaçayı, portakal kabuğu çiğneyebiliriz,

e) Diş fırçalarken dikkat edilecek yöntem aşağı-yukarı,soldan-sağa gibi yöntemler değil sadece ve sadece diş aralarında artık kalmamasını sağlayacak biçimde diş aralarına fırçayı iyice sokarak yavaş yavaş fırçalamaktır.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat