Dünya Helale Koşuyor

Dr. Hüseyin Kami Büyüközer

Dr. Hüseyin Kami Büyüközer sorularımızı cevaplandırdı. Müslümanlar helali aramaya başladı

 

* Son zamanlarda helal gıdaya yöneliş arttı. Peki, neye göre helal, haram?

Müslüman olarak bizler biliyoruz ki kursağımıza helal lokma girmezse manevi hayatımızın da zaafa uğrayacağını biliyoruz ve nitekim bugün İslam âlemi 2 milyar Müslüman olduğu halde maalesef 2 milyon insana dahi gücünü gösteremiyor. Neden? Çünkü manevi hayatını, değerlerini kaybetmiş. Bu süreç devam ederken Müslümanlar helali aramaya başladı. Helal bana, sana göre değişen bir şey değil. Kur’an’a ve Peygamberin işaret ettiği çizgiye göre şekillenmesi icap eden bir keyfiyet. Helal dediğimiz şey mutlaka Allah’ın izin verdiği gıdayı kastediyoruz. Mesela domuzdan bahsettiğimiz zaman hemen irkiliyoruz. Bu zaten haram diye. Ama öyle maddeler önümüze konmuş ki domuzla üretilen katkı maddelerini ihtiva etmektedir. Ama insanlarımızın çoğu bunu bilmiyor.

Modernite hastalık getirdi

* Neden helal gıda?

Bütün insanlar helal ve tayip gıdalarla beslenmek zorundadır. Hem sağlığı hem de manevi hayatı bakımından. Dolayısıyla bir değeri Müslümanlar 100 yıl önce kaybetti. Batı güdümlü teknolojilerle kursağına girecek lokmalar helallikten uzaklaşmış duruma geldi. Bu, neticede insanların manevi hayatını hem de sağlığını etkiledi. Bunun acısını çeke çeke bugünlere gelindi ve yaklaşık 30 yıldan beri bu sıkıntıların temelinde helal lokmadan uzaklaşmayı görmeyi başladık. Neden? Çünkü bütün teknikler, hammaddeler gayri Müslimler tarafından gönderildi. Yapılan tesisler onların teknolojileriyle kuruldu. Çalışan cihazlar onların hammaddesiyle onların bilgilerine dayalı olarak üretim yaptı. Neticede o ürünler insanları hasta yaptı. Alerjik reaksiyonlar, kanserler, kalp krizleri arttı. Bu yeni modernitenin ürünleri onlara saadet getirmedi bilakis hastalık ve sıkıntılar getirdi.

Raflardaki ürünlerin çoğu şüpheli

* Ürün ambalajlarında içindeki maddeler kısmındaki ‘mono ve digliserit’ nedir?

Domuz yağı demek çok basit. Ama mono ve digliseritler kullanılıyor. Peki, bu nedir? Onun üretim kaynağına gittiğiniz zaman hayvani veya bitkisel yağlar kullanılıyor. Ama bizim ürünlerimizin etiketlerinde mono ve digliserit yazıyor. Ancak bitkisel mi, hayvansal mı? Hangi yağdan yapılmış yazmıyor. Domuz yağı veya diğer haram iç yağlarından üretilmiş olabilir. Sığır iç yağıda olabilir. Eğer İslami usullerle kesilmemişse onun iç yağını da kullanamayız. Diyelim ki böyle bir hayvani yağlardan yapılmış mono ve digliserit ise burada durmamız lazım. Dolayısıyla şüpheli ürünlerle karşı karşıyayız. Peygamberimiz , ‘Haram belli, helal belli. Ama bunların ikisi arasında şüpheliler var ki bunlardan kaçınınız’ diye buyuruyor. Market raflarını dolduran ürünlerin önemli kısmı şüphelidir. Çünkü bilmiyoruz. Mono ve digliserit hangi kökenden yapılmış bilmiyoruz. Birçok katkı maddesi var. Öyle boya maddeleri var ki böcekten üretiliyor. Bu boya maddesinin etikette izahı yok.

Coca-Cola’nın açılımı “Kokain-Kafein”

* Dünyanın sudan sonra en fazla tüketilen sıvısı olan kola, ihtiva ettiği maddelere bakıldığında helal ya da haram mıdır?

Coca-Cola isminden kaynaklanıyor. Coca, kokainin üretildiği bitkinin adı. Kokain helal mi? İslam’da haram. Hem de en şiddetli uyuşturuculardan biri. Bunlar kamufle ediliyor. Cola nedir? Bu da kafeinin ana maddesidir. Kafein üretmek için bu bitkiye ihtiyaç var. Daha çok Brezilya, Japonya ve Meksika’da yetişiyor. Coca-Cola’nın merkezi Atlanta’da. Her yıl gelerek bu bitkilerin tonlarcasını satın alıp Atlanta’ya götürüler. Coca-Cola’yı ilk kuran Dr. John Stith Pemberton denilen Yahudi asıllı bir eczacı. 1890’lı yıllarda Coca-Cola’yı üretmeye başlıyor ve dünyaya yayılıyor. Bu alışkanlık yapıyor. İçerisinde öyle katkı maddeleri var ki özellikle gençleri bağımlı hale getiriyor. Birkaç defa içtikten sonra hararet basınca vücut Coca-Cola’yı istiyor. İçeririnde bir de fosforik asit var. Bunu koruyucu bir madde olarak kolanın içerisine koyuyorlar. Ama vücuttan atılırken kalsiyumu da alıp götürüyor. Bu da erken kemik erime hastalığına neden oluyor.

Firmalarımızı hep takipteyiz

* Helal sertifikasını hangi kriterlere göre veriyorsunuz?

Helal sertifikası almak isteyen bir firma şartlarımızın yer aldığı formu dolduruyor. Bu firmaya bir yol haritası hazırlıyoruz. Üretimi yapılan üründe hangi maddeler kullanılıyor. Üretiminde kullanılan hammaddesini tetkik ediyoruz. Helallik noktasında araştırıyoruz. Kullanılan hammaddeden, üretim tezgâhına kadar helallik şartı arıyoruz. Ve belli aralıklarla habersizce firmalara denetim yapıyoruz. Eğer helal olmayan ya da şüpheli katkı maddesi kullanılıyorsa o firmanın sertifikasını iptal edip bunu dönemsel bültenlerimizle tüketicilere duyuruyoruz.

* Mezhepsel farklılıkları da esas alıyor musunuz?

Dört mezhebin fıkıh bilgilerini içeren bir standardımız var. Dört mezhebin da haklarını korumak zorundayız. Boya maddesinde kullanılan böcekler vardır. Bu boya maddesini içeren sucu, sosis helal belgesi alabilir. Ama helal belgesinde Hanefilere helal olmadığı yazar. Çünkü Hanefiler böcekten yapılan ürünleri uygun görmüyor. Burada biz standardımızda mezheplerin bu hassasiyetlerini esas alıyoruz.

* Kaç firmaya sertifika verdiniz?

Şu ana kadar 150 firmaya helal sertifikası verdik. Elimize ulaşan yüzlerce başvuru var. Her geçen gün bu konuda tüketicinin hassasiyeti artıyor. Dünya hızla helale koşuyor. Beslendiğimiz ürünlerin helal olması maddi, manevi sağlığımız için önemli.

 

 

Röportaj: Timuçin Mercanoğlu

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

1 Yorum

  1. melih dedi ki:

    şampuanlar kanser yuvası, marketlerde 3 liraya satılıyor, bu fiyata şampuan mı olur, zararlı kimyasal yuvası, avrupalı, amerikalı, elindeki fazla malı bize satıyor, kendisi sülfatsız şampuan kullanıyor, stok fazlası sls li ürünleri bize satıyorlar

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat