Mobbing

 

Son yıllarda iş hayatındaki sorunlar arasında sayılan mobbing;psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz,rahatsız etme veya sıkıntı verme anlamlarına geliyor.Önceleri mobbing kavramı,çocukların birbirleriyle olan zorbalık ilişkilerini anlatmada kullanılsa da 1950-1960’lı yıllarda yapılan araştırmalar mobbingin sadece çocuklar arasında yaşanmadığını ortaya çıkarmıştır.

 

Mobbing,bir kişiye kasıtlı olarak yapılan bir uygulamadır.”Bu denli bir kasıt,niye yapılıyor olabilir?”sorusunun yanıtı ise oldukça ilginç.Çünkü mobbing;işini çok iyi hatta mükemmel yapan, insan ilişkileri kuvvetli ve çevresindekilerce sevilen, kuruluşa sadık, bağımsız çalışabilen ve yaratıcı insanlara uygulanıyor.Dolayısıyla mobbingçiler;bu niteliklerden yoksun, aşırı kontrolcü, korkak, nevrotik ve iktidar açlığı olan kimseler.

 

İş hayatında sürekli sözünüz kesiliyorsa ,almak istediğiniz eğitim engelleniyor ve gitmeniz gereken seminerlere arkadaşlarınız gönderiliyorsa,odanız diğer çalışanlardan çok farklı bir yere taşınmışsa, hakkınızda asılsız söylentiler çıkarıldıysa,aldığınız kararlar onay görmüyorsa, yazılı ve telefonla tehditler alıyorsanız, size aldığınız işle örtüşmeyen işler yaptırılıyorsa ve saydığım uygulamaların yanında fiziksel zarar ve cinsel taciz görüyorsanız üzgünüm ki siz işyerinde bir mobbing mağdurusunuz.

 

Böyle durumlarda bilinç ve psikolojik destek sizi mobingçiyle savaşınızda daha güçlü kılacaktır.İlk aşamanız zorbaya açıkça duruma itiraz ettiğinizi söylemek olmalı, ondan taciz edici söz ve davranışlarını durdurmasını isteyin. Yanınızda güvendiğiniz ve gerekirse tanıklık edebilecek bir iş arkadaşınız mutlaka bulunsun.Çünkü, durumun sizin hüsnü kuruntunuz olduğu tarzında imalı davranışlarla da karşılaşabilirsiniz.Olayları, verilen anlamsız emirleri ve uygulamaları yazılı olarak kaydedin.İlk fırsatta zorbayı yetkili birine rapor edin,eşitiniz ise üstünüze, üstünüz ise yönetim kurulu ve insan kaynaklarına durumu açıkça ve kanıtlarıyla bildirin.Sendikayla bir bağınız varsa durumu sendikaya da bildirin.Tıbbi ve psikolojik destek almanın delil oluşturacağını unutmayın.Şikayetiniz hakkında kuruluşunuz içinde ne yapıldığını araştırın.

 

Ve son aşama…Yargı…Avrupa’da konuyla ilgili çok sayıda dava olmakla birlikte mobbingçilere de ağır para cezaları uygulanmaktadır. Ancak Türkiye’de ne yazık ki henüz bir bilinç oluşmadığı için açılan dava sayısı üçü beşi geçmez.Bu yüzden sendikaların bu konuya daha çok eğilmeleri ve bilinçlendirme çalışmaları başlatmaları işverenin keyfi davranışlarını sınırlama da bir başlangıç olacaktır diye düşünüyorum.Haksızmıyım?

 

 

 

Gül Ümit

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat