İftar yemeği ve Ramazan Ayı

İftar yemeğinde neler olmalı?

İftar yemekleri diğer yemeklerden çok daha farklı hazırlanmaktadır. Tüm aile dostlarının bir araya gelmeleri, uzun süre aç kalmanın doğurduğu psikoloji ile yemeklerin çeşitliliği ve miktar her zamankinden daha zengin olur.

Börekler, tatlılar, içli pilavlar, kızartmalar, şarküteri ürünleri, turşular, pideler vs. hepsi iftar sofralarınızda baş tacı olarak yerlerini alırlar. Ama uzun süre açlıktan çıkmış bir mideye bir anda yüklenilirse, mide-bağırsak sistemi ve kalp yorulur ve tansiyon birden yükselir.

İşte bu sebepten dolayı iftar ve sahur yemeklerinde sindirimi kolay, hafif ama vücut metabolizması için yararlı olan besinler tercih edilmelidir. Fazla miktarda şeker tüketimi de hipoglisemiye neden olur.

Kötü karbonhidratlarla öğüne başlarsak (çikolata, tatlı vs.) kandaki glikoz düzeyi yükselir. Bunun sonucu olarak tekrar eski gücünüze kavuştuğunuzu zannedersiniz. Ama glikozun kandaki varlığı otomatik olarak insülin üretimini başlatır. İnsülin de glikozu yok eder ve hipoglisemi durumuna geri dönülür. Böylece vücut kilo almaya başlar.

Kilo alma sadece aşırı yiyerek yağların çözelmesi değil, hipoglisemi sonucu artan insülin, şekerin yağa dönüşmesi ve yağ çözülmesinin zorlaşmasıyla da ortaya çıkar.

Gereğinden fazla yağ dokusunun birikmesi sonucunda meydana gelen ağırlık artışı, organların daha fazla çalışmasına ve gereksiz bir ağırlığın taşınarak yorulmanın oluşmasına neden olmakta, hastalıkların ortaya çıkışını kolaylaştırmakta ve bazı dokularda yapısal bozukluklara yol açmaktadır.

Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken kurallar

Uzun süre susuz kalındığından ilk iş susuzluğun giderilmesidir. Bol sulu gıdalar tüketilmelidir. İftar öncesi 2 bardak oda sıcaklığında su ve 1 porsiyon mevsim meyvası tüketildikten sonra ana mönüye kadar 15 dakika ara verilmelidir. Bu sürede beyinden mideye giden açlık uyarıları kontrol altına alınır.

Ana mönü ağır yağlı yemekler, kızartmalar, kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak hazırlanmalıdır. Az yağlı hafif sebze yemekleri, ızgara ya da fırında etler ve yoğurt, iftar yemeği için ideal besinlerdir. Örnek verecek olursak, az yağlı tahıl ya da sebze çorbası, 1 porsiyon ızgara et, az yağlı salata ya da sebze yemeği, ekmek ya da az yağlı makarna, yoğurt, bazen hamur tatlıları yerine sütlü tatlı ve unutulmaması gereken 4 adet zeytin ile güzel bir sofrada oruç açabilirsiniz.

İftardan 2-3 saat sonra; 1 porsiyon mevsim meyvası, 1 bardak şekersiz bitki çayı (kuşburnu, adaçayı, ıhlamur), 1-2 porsiyon tahıl tüketilebilir.

Kesinlikle sahura kalkılmalıdır. Böylece yukarıda belirttiğimiz uzun süre açlık sonucu oluşabilecek hipoglisemi önlenmiş olur.

Kahvaltı sahur yemekleri için en uygunudur. Yalnız tuzlu ve şarküteri ürünlerinden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Yağ ve tuz sindirimi zorlaştırır, susamayı çoğaltır. Sahura bir porsiyon meyva ile başlamalı; peynir, ekmek, ya da tok tutması açısından patatese zaman zaman yer verilmelidir. Sahuru söğüş olarak hazırlanmış domates-salatalık, 1 su bardağı yağsız süt ya da yoğurt, yatarken 1 su bardağı su ile sonuçlandırmak, dengeli bir beslenmenin ilkeleridir. Sahurda yemek yenilirse vücut için dinamik etki yapacağından çok dikkatli olunmalıdır.

Özetleyecek olursak azar azar, sık sık yemek hem sindirim sistemini rahatlatır, hem de insülin konsantrasyonunu düşürür

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat