İbni Hazm’dan Öğütler

Allah dinini, yıldızların parlaklığından daha canlı bir berraklıkla bildirmiştir tüm insanlığa.Öyleyse ey nefsim, kurtuluşa doğru koş! Keskin ince ağızlı bilenmiş kılıçlar gibi ol! Eğer insanlar yaratılış incelikleri üzerinde düşünselerdi niçin yaratıldıklarını araştırsalardı hiç bir insan gülme nedir bilmezdi.Başkalarının hoşuna gitmeyecek sınavlarda, nefsini sınayan kişiyi paylama sakın. Bilerek, dikenli çalılara yalazlı ateşlere yaklaşma sakın, çünkü onlara yaklaştığında kendini kaybedersin.Erdemli kişi sen kendisine kötülük yaptığında sana güzel davranan iyilik yapan kişidir.Erdemli değilse kişi sen onu düzeltemeye uğraşsan bile yulardan kurtulmak için hileye başvurur.Ey sen, korkmuyor musun zamanın belalarından. Sana söylenen öğütlerden yalnızca zamanın sana öğrettiği ilginç dersleri tut ve onlara sahip çık. Sen sağlam durursan kimse seni yıkamaz. Kim sağlam bir kaleyi sarsmaya çalıştıysa kale duvarlarından çok uzaklara fırladı.Kendi kendime diyorum ki, açık olan kapalı olan gibi değildir. İnsanlar ölümlüdür ölümün çocuğudur her zaman. Nefsini küçük düşüren şerefini zedeleyen şeylere karşı kendini koru, tutkuyu bırak, çünkü tutku yokluk kapısının anahtarıdır.

İnsanın bu dünyada alacağı tat, nedir ki? Çünkü çok geçmeden ölüm gelip çatıyor, dayanıyor kapıya ne kadar ömür sürerse sürsün. Öyleyse bu denli kısa süren bir dünyaya bel bağlama. Fani oluşumuzu bizzat bu dünya haber veriyor. Fakat insan bu dünyayı ancak ona sahip olunca bırakıyor nice insanlar onu bırakıyor ama gönüllerinde hep ona bağlı kalıyor.Bir insan neyi istediğini bilirse öteki insanların sahip olduğu her şeyin geçiciliğini kolayca fark eder. Bir kimse Rahman’ı tanısa emirlerine kesinlikle karşı gelmez. Dünyadaki krallıkları kendisine verseler bile.Takva ve dindarlık yolu yolların en iyisidir. Bu yola girenlerse yolcuların en iyisidir. Tam tersine kim bu yoldan saparsa çok sıkıntı çekecektir. Bu yola saf gönlüyle engin ruhuyla yumuşak ve güzel huyuyla yönelenlere ne mutlu. Onlar ruhlarını içten içe kemiren gizli kinlerden uzaktır, sahip oldukları izzet dünyada onlara yeter. Dolayısıyla onlar istikamet üzere yaşarlar ve ölürler. Kim Allah’ı gerçek anlamıyla tanırsa, bilirse kendine güvenilir bir sığınak bulmuş demektir. Bu kişi artık güvence altında demektir. Fani krallık hiç ebedi krallık gibi olur mu? Gerçek dindarlık sahte dindarlıkla bir tutulur mu? Gerçek dindar olan hiçbir zaman sapık biriyle eş tutulamaz. Doğru sözlü olanın yalanla dolanla ilgisi olmaz…

Hocanın seyisten öğrendikleri

Hoca vaaz vermek istediği salona girmiş. Salon ön sırada oturan seyis dışında kimse yokmuş. Konuşup konuşmama konusunda düşünen hoca sonunda seyise dönmüş ve “buradaki tek kişi sensin, sana göre konuşmalı mıyım yoksa konuşmamalı mıyım? diye sormuş. Seyis “hoca ben basit bir insanım, böyle şeylerden anlamam ama ahıra gelseydim ve bütün atların kaçıp sadece bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim” demiş.Bu sözlere hak veren, hoca konuşmaya başlamış. İki saatin üzerinde konuşmuş ve konuşmasını bitirdiğinde kendini çok mutlu hissetmiş. Sonra seyise tekrar dönmüş ve: “Vaazımı nasıl buldun diye sormuş. Seyis “sana daha önce basit bir insan olduğumu ve bu konulardan anlamadığımı söylemiştim. Gene de eğer ahıra geldiğimde biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim, onu beslerdim ama elimdeki yemin hepsini ona vermezdim” demiş. (Doğu hikayeleriyle Psikoterapi, Nosrat Pesecshkian)

Boş zamanlar hoş zamanlar olabilir

Her hangi birine, “boş zamanlarınızda neler yaparsınız? diye sorsanız, “gezerim, kitap okurum, müzik dinlerim diyecektir. Modern esintiye kapılan kişinin klasik cevaplarıdır bunlar. Oysa boş zaman, kişinin sevdiği ve benimsediği işleri yapabileceği değerli bir vakittir. Kişinin hayat görüşü ve yaşam tarzı boş zamanlarda neler yaptığıyla ölçülür.

Boş vakitleri faydalı işlerle geçirebilir ve yıl içinde yapamadığımız etkinikllere burada yer verebiliriz.

İşimize yarayacak kitapların listesini çıkarabilir ve kitap okuyabiliriz.

Günde bir hadis ezberleyebiliriz.

Tabiatı gözlemleyebilir ve günlük tutabiliriz.

Yakınlarımızla birlikte vakit geçirebiliriz.

Aile sohbetleri düzenleyebiliriz.

İlmi çalışmalar yapabiliriz.

 

 

 

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat