Hırka-i Şerif’e büyük ilgi

Bu yıl İstanbul’a getirilişinin 400’üncü yılı olan ve özel camekan içinde koruma altında tutulan Hırka-i Şerif’i günün erken saatlerinden itibaren görmeye gelenler, duygu dolu anlar yaşıyor.

Hz. Peygamberin hırkasını görebilmek Denizli’den ziyarete gelen Necla Bozbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kutsal emaneti görünce Hz. Muhammed’in hissedildiğini, onun çektiği sıkıntıların akla geldiğini ifade ederek, ”Bu emanetleri görünce Hz. Peygamberin bize olan muhabbetini hissediyorsun. Bu duyguyu anlatamıyorsun. Onun bizleri sevdiğini iliğinde, kalbinde, ruhunda hissediyorsun. Allah bizlere de aynı sevgiyi vermeyi nasip etsin” dedi.

Çiğdem Şaşmaz da 2’nci kez kutsal emaneti ziyaret ettiğini belirterek, ”Kızım otistik bir çocuk. Bu gelişimde onu da getirdim. Rabbimden onun dilinin çözülmesini diledim. Çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Şaşmaz, Hz. Peygamberin emanetlerini görünce insana bir feyiz geldiğini ve bu duygunun yaşanmadan anlatılamayacağını vurguladı.

Bu ortamın, buraya gelinmediği taktirde anlaşılamayacağını dile getiren Şaşmaz, İslam Peygamberinin kutsal emanetini görmek isteyenlerin bir an önce ziyareti gerçekleştirmeleri gerektiğine işaret etti.

HİSLER ANLATILAMAYACAK KADAR FARKLI

Eşi ve çocukları ile ziyareti gerçekleştirmek için Hırka-i Şerif Camisi’ne gelen Tuncay Kaynak da kutsal emaneti ilk defa ziyaret ettiğini söyledi.

”Televizyondan gördüğümüzde çok merak ediyorduk. Allah bize de nasip etti, gördük. Çok mutluyuz” diyen Kaynak, ziyaret sonrası hislerin anlatılamayacak kadar farklı olduğunu ifade etti.

Kaynak, ”Manevi havası çok farklı, duygularımı anlatamıyorum. Allah herkese görmeyi nasip etsin. Özellikle çocuklarımı da getirdim ki manevi havadan faydalansınlar diye. Ramazanın da bu mübarek havasıyla çıktık geldik. Çok şükür” şeklinde konuştu.

Gebze’de yaşayan İbrahim Tüzün de kutsal emaneti çocukları ile ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, herkesin bir an önce ziyarete gelmesi gerektiğini, çünkü yaşanılan hissin tarif edilemeyeceğini aktardı.

Her yıl ramazan ayının ilk cumasında sergilenmeye başlanan kutsal emanet, arife günü ikindi namazına kadar ziyaret edilebilecek.

HIRKA-İ ŞERİF

Hz. Muhammed’in miraca çıkarken giydiği hırka olarak bilinen Hırka-i Şerif, İslam Peygamberinin vasiyeti üzerine Hz. Ali ve Hz. Ömer aracılığıyla Veysel Karani’ye verildi.

Karani’nin vefat etmesi üzerine kardeşi Şıhabettin El Üveysi’ye geçen Hırka-i Şerif, daha sonra Karani’nin 57. kuşak torunları Köprülü ailesinin himayesine geçti. Köprülü ailesinin talebi üzerine Mayıs 2010’da konservasyonuna başlanan 1400 yıllık eser üzerindeki çalışmalar 3,5 ayda tamamlandı. Hırka-i Şerif, her yıl olduğu gibi bu yıl da ramazan ayının ilk cuma günü ziyarete açıldı.

Veysel Karani’den sonra günümüzde Karani ailesinin 59. kuşak torunları tarafından koruması devam eden ve develerin boğazlarının altındaki tüylerinden dokunan 8 parçalı Hırka-i Şerif, cam bir vitrin içinde muhafaza ediliyor.

 

AA

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat