Derviş ve Ölüm

Selimoviç ağabeyinin asılması üzerine bu romanı yazmış. Ağabeyinin uğradığı haksızlığı ele alarak ölüme, adaletsizliğe değinmiştir. Ölümün bir son olmadığını söyleyen Selimoviç romanın kimi bölümlerinde olduğu gibi bir bölümde ölümün hakikatine dair mısralarla ruha dokunuyor.Ölümün derin manalarında dolaşanların da derviş olduklarını ve dervişlerin aslında hayatlarını ölüme göre düzenlediklerini söylüyor. Tam bunu söylerken de zaten romanında da dervişlik ve ölüm arasındaki o çizgiyi çiziyor.

 

Derviş de bir insan…

Kur’an-ı Kerim’ den bir bölümle başlanan kitapta; hikâye Mevlevi Tekkesine mensup olan Şeyh Ahmed Nureddin’in yaşadıklarından meydana gelmektedir. Derviş olan Nureddin yaşadıklarını sürekli sorgulamaktadır. Ölümü her olayda hayatının en merkez noktasına koyar. Bundan dolayı böyle yaşamayan insanlara sitemlidir.Hikâye bir Hıdrellez gecesi başlar. Hıdrellez gecesi çılgınca eğlenen insanlara olan öfkesi dile getirilmiştir. Bu dünyanın eğlence ile geçirilecek kadar rahat olmadığından dem vurur. Etrafını her zaman gözlemler, tabi kendini de gözlemler. Derviş olduğundan dolayı aşırı hareketlerden kaçınır, sakin ve yavaş görünür. Ama aslında içinde şiddetli çarpışmalar yaşamaktaydı. Görüntüsüyle iç yaşantısının arasındaki bu fark sürekli onu bir hesaplaşma sürecine götürür. Bir gün ağabeyinin tutuklandığı kulağına gelir. Bu durum karşısında bir yandan derviş olduğu için tepki veremez bir yandan da aralarındaki bağdan ve yapılan haksızlıktan ötürü sessiz kalmak istemez. Bu iç çatışmasına sadece kendisi şahit olur. Sonunda ağabeyi için çaba göstermeye başlar fakat umudunun var olduğu bir anda ağabeyinin öldürüldüğünü öğrenir. Bu durumda kendisini suçlar. Dervişliğinden, kardeşliğinden, adaletten şüphe eder, ne olduğuna karar veremez. Hayatı sürüp öfkesi sınırları aşar ve mütevekkil halini kaybeder, tekkeden uzaklaştırılır. Hayatı bu vakitten sonra Kaymakamlık mevkiiyle geçecektir. Tabi malum gün geldiğinde de hayatını onun üzerine kurduğu ölümü nihayetinde yaşayacaktır.

 

Hesaplaşmak için okumalı

Selimoviç kitabında Derviş’in gözünden yapılan betimlemeleri ustaca kaleme almış. Okuyucuların iç dünyalarını çalkalandıran bu olayları okuyunca çok etkileneceksiniz. Derviş’ in sorgular içinde geçen hisleri düşünce dünyanızı genişletecek. Bu roman bir insanın aslında birçok insan olduğunu sizlere gösterecek. Zevkle ve dikkatle okuyacağınız, okurken de hislerinizin yoğunlaşacağı bu kitap hepimize hayatı bir kez daha düşündürecek. Bu hazin öyküde çaresizliğin içinde çaresiz kalmayı anlayacaksınız.

 

 

Sevde Kaya

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat