Cesaretle Günah İşleyenlerin Akıbetleri

Muhterem Müslümanlar! Bu hutbemizde sizlerle başımıza çöreklenen belâ ve musibetlerin sebeplerinden biri olan günahlar üzerinde duracağız.Günahlar, günah işleyenlerin hayatlarını altüst ederler.Günah nedir? Önce bunun üzerinde duralım: Günah: Allah’ın emir ve yasaklarına aykırı olarak yapılan ve dünya ve ahirette cezası olan fiillere günah denir. Allah’ın yasakladığı fiilleri yapanlara yardım etmek, göz yummak da aynı şekilde günahtır. Günahtan daha kötüsü günaha alışmak ve önemsememektir.Günahlar Allah ile kul arasına çekilen bir perdedir. Allah’ın rıza ve sevgisinin önüne geçen bir engeldir. Allah’ın gazabına mûcip en büyük felâkettir.Her günahta küfre açılan bir kapı vardır. Küfür iyi amelleri götürür. Bundan dolayı âlimlerimiz küfre açılan her kapıyı küfür diyerek kapamışlardır. Her günah insanın:

 

• Bedenine.

 

• Ailesine.

 

• Çevresine.

 

• İşine.

 

• İlişkilerine etki/tesir eder.

 

Geçimsiz bir eşiniz,Sevimsiz bir babanız,Söz dinlemez çocuklarınız,Güvensiz bir iş ortağınız,İtimat edemediğiniz bir komşunuz varsa bilesiniz ki, bunda bizim günahlarımızın da etkisi vardır.Her haram, tanınmayacak hâle getiren köklü bir değişikliktir.Kaybolan samimiyetler, tarihe karışan komşuluklar, özlenen muhabbetler kendiliğinden kaybolmamıştır. İşlenen günahlar yüzünden bu sıkıntılar ortaya çıkmıştır.İman ehli olmamıza rağmen sıkıntılarımızın ardı arkası gelmiyorsa günahlarımızın yüzündendir. Tevbe ile giderilmemiş günahlar yolumuz üzerindeki engellerdir.Bir suça boyun eğenler, o suçu işleyenler kadar suçludurlar. Çünkü günahkar bir kimse hela kuyusuna düşmüş kimse gibidir.Bu adamın yapacağı iş temizlenmektir. Aklı erenler bu temizliğe yardımcı olacaklardır.

 

Kur’ân-ı Kerim’deki uyarıların büyük bir bölümü

 

• Çıplaklık,

 

• Şeytanı dost edinmek,

 

• Şeytana tabiiyyet ve şeytanın saptırması gibi “şeytana kulluk” mânâsına gelen konuları içerir.

 

“Tesbih kopmadan tane aranmaz” denir. Evet, şimdi tesbih kopmuştur. İlim ehli çekilmiş cehalet sultasını kurmuştur. Yaygın bir söz vardır. “Uçkur kaçınca don düşer” işte cemiyet, don düşmüş, ayıpları ortaya çıkmıştır. Sokaklar çıplaklar arenası haline gelmiştir. Günahlar pervasızca sergilenmektedir. Sefahat aleminde insanın ruhu kendi vücudundan iğrenir. Şimdi sokaklardaki iğrençlikten ehl-i nâmus iğrenmektedir.Allah’ın rızası, cihad, cennet, şehidlik gibi hedeflerin yerine okul, diploma, iş, aş, evlilik gibi hedeflerin alması insanları günaha sevkediyor.Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.):”Güle güle günah işleyen kişiler, cehenneme ağlaya ağlaya gireceklerdir.” (Camius-Sağir. c/2. sf: 138) buyurmuştur.Bazıları Müslümanlara:”Sen oruç tutma, namaz kılma günahını ben çekerim” derler. Çekerler mi? Kur’ân bakın ne diyor:”Kâfirler iman edenlere; Bizim yolumuza uyun, sizin günahlarınızı biz yüklenelim, derler. Halbuki onların hiçbir günahını yüklenecek değillerdir. Gerçekten onlar, kesinlikle yalan söylemektedirler.” (Ankebut: 12) Günah işlemekte cesaretli olanların azabı da çetin olacaktır.

 

 

 

Mevlüt Özcan

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat