Allah Bizi Özgür Kullarından Eylesin

Rahmet ayı, bereket ayı, sevap borsasının kurulduğu, bir günlük oruca karşlık rakamla ifade edilemeyecek sevapların kazanıldığı ay.Gündüzünde aralıksız 16 buçuk saat farz ibadeti içinde yüzdüğümüz, gecesinde nafile ibadet olan Teravih ve Teheccüd namazıyla Allah’a biraz daha yaklaştığımız sabır ayı.”Evveli rahmet olan ve o rahmet ayetleriyle bize orucu farz kılarak bozuk taraflarımızı ıslah eden, ortası mağfiret olan ve günahlarımızdan kurtulup beratımızı yazdıran, sonu cehennemden azad olan ve cehennemden kurtuluş ayı olan Ramazan ayı.”Bir gecesi bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini bağrında barındıran, rızıkta, yeme içmede zenginle fakiri dengeleyen ay.Yalnız midemize değil, gözümüze, gönlümüze, dilimize, kulaklarımıza ve bütün organlarımıza da oruç tutturduğumuz ay.Evlerin mescid olduğu, camilerin Kur’anla aydınlandığı ay.Cehennem kapılarının kapandığı, cennet kapılarının açıldığı, şeytanların zincire vurulduğu ay.Bizim bu dünyada kötülüklerden uzaklaşmamızı, birlik ve beraberliğimizi sağlamamızı temin eden, ahirette cehennem azabından azad olmamızı sağlayan ay.

 

İşte bu ay, rahmet yüklü bulutların üzerimizden geçip gitmesi gibi bizden ayrılıyor.Ama biz, üzgün değiliz.Üzgün olmadığımız gibi ayın sonunda bayram bile yapacağız.Ramazan’ın gidişine bayram yapmıyoruz biz.Ramazan’ın rahmet ve mağfiretiyle cehennem azabından azad olduğumuz hüsnü zannına kapılarak sevincimizden bayram yapacağız.Ramazan, bizi servetin, şehvetin, şöhretin, siyasetin esaretinden kurtardı.Ekmeğin esiri olmamak için kendi ekmeğimizi bile ağzımıza almama eğitiminden geçtik.Paranın kulları olmamak için zekat ve sadakalarımızı vererek paramızı Rabbimiz için kurban olarak verdik.Altmış tane partinin adamları hiçbir yerde bir araya gelemezken, camilerde ve Teravih namazlarında esaret zincirlerini kırdı ve bizi bir araya getirdi.Demokrasinin mabedi Parlamento’da bile bir araya gelemeyenler, Cuma namazında ve Teravih namazında ve de iftar sofralarında bir araya geldiler de birliğin adresinin bir olan Allah’ın emirlerinde olduğunu topluca öğrendik.Mevla’ya kul olmayanlar, kula kul olurlar ve özgürlüğün tadını bilemezler, anlayamazlar, tadamazlar.Hapishanenin küçücük camından görünen derin ufuklardan haz almak gibidir cehennemden azad olma günleri.Hapishane avlusundan gökyüzünde özgürce dolaşan bulutları seyretme tadında geçer Ramazan’ın son on günü.Kafesteki kuşun kafes kapısının açıldığını gördüğünde ruhunda duyduğu heyecandır bizim son on günümüzdeki heyecan.Arkamızda cehennem kapılarının kapanış gıcırtısı, önümüzde cennet kapılarının açılış nağmesini dinler gibiyiz bu son on günde.Allah’ın bize lutfettiği iki bayram vardır:

 

Birincisi Ramazan bayramı.Ramazan orucu günahlarımıza kefaret olup cehennemden serbest bırakıldığımızı ümit ederek bayram yaparız.Selman-ı Farisi’nin naklettiği sevgili Peygamberimizin bir hutbesinde Ramazan ayı için “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azad/serbest bırakılmadır” buyurmuş. (Beyhaki, Şuab’ül iman, 3/305, hadis no 3608, İbn-i Huzeyme, Sahih, 3/191, hadis no 1887) Biz, bu kurtuluş sevincimizi bayramda bütün dostlarımızla ve bütün komşularımızla tokalaşarak, hediyeleşerek, tatlı yiyip tatlı konuşarak, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperek kutlarız.İkincisi Kurban bayramı.Hazreti Aişe validemizin rivayet ettiği hadise göre sevgili peygamberimiz, “Allah’ın kullarını cehennemden en fazla azat ettiği gün, (Hac’daki) Arefe günüdür……” buyurmuş. (Müslim, Sahih, bab 79, hadis no 1348) Allah, bizi de azad ettiği kullarından eylesin. Amin.

 

 

Mahmut Toptaş

 

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat