‘Secde Eden İnsan’ Görüntüsünde Cami

‘Secde Eden İnsan’ Görüntüsünde Cami

‘Secde Eden İnsan’ Görüntüsünde Cami

 

SAKARYA’NIN Adapazarı ilçesinde 1999 Marmara depreminde yıkılan Tozlu Camii arazisinde yapımı devam eden cami, ‘’secde eden insan’’ görüntüsüyle dikkat çekiyor. Orta Mahalle’deki Uzunçarşı yanında inşaatına başlanan cami, 5 yıllık çalışmanın ardından tamamlanma aşamasına geldi. Secde eden insan şeklinde projelendirilen cami, kapalı alanda aynı anda 2 bin 500 kişiye ibadet etme imkânı sağlıyor. Klâsik cami anlayışının dışına çıkılarak projelendirilen camide, kubbe bulunmuyor. Siyah mermerle kaplanan mihrabı Kâbe’yi andıran caminin özel bir havalandırma sistemi bulunuyor. Özel açıyla tasarlanan caminin tavanında bırakılan boşlukla mekânda hava sirkülasyonu sağlanıyor.Avizelerin kullanılmadığı cami, büyük cam duvarlarla ve duvarlara yerleştirilen led ışıklarının tavana yansıtılmasıyla aydınlatılıyor.

 

“HER ŞEY SECDEYE DOĞRU GİDİYOR”

Caminin mimarı Muhammet Dayal, klâsik cami anlayışından farklı bir anlayışla caminin tasarımını yaptığını söyledi. 1999 yılında yaşanan depremde mevcut caminin yıkılmasının ardından yeni cami inşaatı çalışmalarına başladıklarını hatırlatan Dayal, ‘’Kumcağız’da inşaatlar yapıyordum. Bir şeyler karalıyordum, kafamı kaldırdığımda güneşin batmakta olduğunu gördüm. Oradan bir çağrışım oldu. Rabbimin yarattığı her şey bir nevî secdeye doğru gidiyor, ben de namazda secdeye gidiyorum. Tasarımı bu tarzda yapayım pozisyonu böyle çıktı. Tasarımı secde eden insan şeklinde yapılmasının şekilsel tarafı tartışılabilir, ama iddia ediyorum, bundan iyi bir formu bulan varsa konuşalım’’ dedi.Caminin tasarım çalışmalarını 6 ayda tamamladığını ifade eden Dayal, secde eden insan şeklindeki camiyi sadece şekilsel yönüyle düşünmenin doğru olmadığını kaydederek, caminin mimarisinin akustik ve temiz hava problemi ile maliyet sorunlarını çözdüğünü anlattı.

 

AKUSTİK İÇİN TRAVERTEN TAŞ KULLANILMIŞ

Dayal, caminin şeklinin ve duvarlarına döşenen traverten taşlarının sesi emdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: ‘’Bu şekilde akustik sorunlarının önüne geçiliyor. Caminin şekli itibariyle yankı sorunları en aza iniyor. Duvarlarındaki travertenler ve arkasındaki boşluk da sesi emiyor ve yansıtmıyor. Böylelikle de camide imamın sesi daha net duyulabiliyor.’’ Dayal, caminin bilinen en büyük depremlere karşı da dayanıklı olduğuna işaret ederek, taşıyıcı sistemin çok güçlü olduğunu bildirdi. Caminin kapalı alanda 2 bin 500 kişiye hizmet verebilecek kapasitede olduğunu belirten Dayal, ‘’Teraslarla birlikte ibadet edebilecek insan sayısı 3 bini geçiyor. Mihrabı siyah mermerle kapladık ve özel olarak tasarladık. Mihrap, Kâbe’yi andırıyor. Camide hiç avize kullanmadık. Burada ibadet edenler herhangi bir lamba görmüyorlar. Duvara yerleştirdiğimiz ledler aracılığıyla ışığı tavana yansıtarak aydınlatma sağlıyoruz. Böylelikle de gözleri hiç yormuyor’’ diye konuştu. Caminin minaresini 360 derece dönen kule şeklinde inşa edeceklerini belirten Dayal, caminin toplam maliyetin 4 milyon doları aşacağını sözlerine ekledi.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat