Siz de mi Mobbing Mağdurusunuz?

Ben okuduğumda kötü hissettim kendimi. Bazen bir taraftan bakar bakar ve görmezsiniz… Araştırmayı okuduğumda, okuduğum o küçük haberden daha fazlası geldi gözümün önüne…Biliyor musunuz; hemşireler, hasta, hasta yakını ve yöneticiler tarafından aşağılanma, yersiz suçlanma, sürekli eleştirilme, psikolojik saldırı, taciz ve asılsız söylentiler yüzünden depresyon, korku, endişeyle mücadele sonucu migren, kusma gibi fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklar yaşıyorlarmış. En büyük mobbing mağdurlarından olan bu meslek grubu mensuplarının yüzde 87’si saldırıya maruz kalıyor ve yüzde 46’sı işi bırakmak istiyormuş. Dün bu haberi okuduğumda mobbing’in nasıl ve nice yaygınlaştığını düşündüm.Mesela benim sektörüm, medyada! Öncelikle mobbing nedir, gözden geçirelim de bilene anımsama bilmeyene açıklama olsun. Mobbing: Çalışanların iş yerlerinde psikolojilerini çökertmeye yönelik uğradıkları baskı, taciz, kuşatma ve çökertme eylemidir. İnternet üzerinden bulduğum Tülin Yıldırım imzalı bir makale var. Diyor ki: “Mobbing duygusal bir saldırıdır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar. İşverenin ya da bir başka çalışanın ima, alay ve karşısındakinin toplumsal itibarını düşürme gibi saldırgan bir ortam yaratarak onu işten çıkmaya (bırakmaya) zorlamasıdır. Kişiyi iş yaşamından dışlamak amacıyla kasıtlı olarak yapılır.

 Mobbing’e uğrayanların genel özellikleri ise şöyledir.

* İşini çok iyi, hatta mükemmel yapan,

* İlişkileri olumlu ve çevresindekilerce sevilen,

* Çalışma ilkeleri ve değerleri sağlam, bunlardan ödün vermeyen,

* Dürüst ve güvenilir, kuruluşa sadık,

* Bağımsız ve yaratıcı,

* Zorbanın yeteneklerinden üstün özelliklere sahip olan.

 

 Zorbanın genel özellikleri ise:

Aşırı kontrolcü, korkak, nevrotik ve iktidar açlığı gibi nitelikler olarak tanımlanır.

Aslında mobbing’cinin ve kurbanın kişilik özellikleri ve iş yeri koşulları bize mobbing’in nedenlerini açıklıyor. Bunlar 4 başlık altında toplanıyor:

1. Birisini bir grup kuralını kabul etmeye zorlamak,

2. Düşmanlıktan hoşlanmak

3. Can sıkıntısı içinde zevk arayışı

4. Önyargıları pekiştirmek.”

 Peki işin medya kısmında mobbing nasıl işliyor?

“Zorbanın” yeteneklerinden üstün özellikleri olan kaç kadın yazar, köşe yazarı, röportajcı medya dünyasının içinden ne çok saldırıya uğruyoruz, gözlemliyorsunuz değil mi? Bunun ilk nedenini sorguladığımızda altından “sabır ve anlayış göstermemiz telkin edilen” bir “mizah” çıkıyor. Oysa öyle değil.Düpedüz şerefimize, doğruluğumuza, güvenirliğimize ve mesleki yeterliliğimize yönelik oluyor bu saldırılar. Olumsuz, küçük düşürücü bu davranışlar (yorumlar, söylentiler, yazılar) başka zorbalara da yol açıyor. Bir bakıyorsunuz birbirinden güç alan bir koro olmuşlar. Tamamı itibarımızı kaybetmemize, kafamızı karıştırmaya, yıldırmaya ve bu işten kopma noktasına gelmemize yönelik “bilinçli” saldırılar aslında. Evet bu bir mobbing Üstelik biz bir ofis içinde değil hayatımızı kuşatan pek çok alanda gazete, internet haber, sosyal paylaşım ve eğlence siteleri, televizyon üzerinden bu lanet zorbalığa maruz kalıyoruz…Ben işin medya kısmında kadın tarafından konuşuyorum. Kim bilir kaç kademede kaç ayrı kadın-erkek mobbing mağduru vardır…

Peki bankacılıkta farklı mı bu durum? Ya reklamcılıkta? Eğitim sektöründe?Değil… Bu kadar çok artmasının sebebi ne? Bir tek şey düşüyor aklıma: Düşmanlıktan hoşlanan ve can sıkıntısı içinde zevk arayışında olan, değer yargıları sıfıra inmiş insanların hep “kazanan” hanesinde görünüyor olması… Ama sadece “görünüyor” olması…Aslında tek gerçek var! Yüksek bir binadan hızla aşağı düşüyorlar. Henüz betona çarpmadılar!

 

 

İclal Aydın

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat