ŞEHİD SAHÂBÎLER / ŞEHÂDET YILDIZLARI

Hilâl Kara-Abdullah Kara

“Şehâdet, îmandan sonra en kıymetli değer, en ulvî makamdır. Allah ve Rasul sevgisinden beslenen şehâdet, vatan ve millet sevgisi ile neşv ü nema bularak, Cennet-i Âlâ’nın kapılarını sonuna kadar açmış, inananları kendisine tutku ile bağlamış, âdeta âşık etmiştir. Kâinatın Yaratıcısı, kendi rızası için şehid olan kulunu, eşsiz ifadelerle övüp müjdelerken, o, bu makama nasıl âşık olmasın! O’na değilse, neye âşık olunur!Şehâdetin mânâsını çok iyi kavrayan Sahabe-i Kiram, ona ulaşmak için yarışmış, yerine göre bu uğurda baba-oğul kura çekmiş, bir an önce şehîd olmayı dilemiş, ya da göğsünü Rasul-ü Kibriya’ya -sallâllâhu aleyhi ve sellem- siper etmiştir.”İlk sayfalarında şehâdetin bu cümlelerle anlatıldığı eser, isminden de anlaşılacağı üzere Allah Rasûlü tarafından “Gökyüzündeki yıldızlar gibidir.” tabiriyle medhedilmiş ashâb-ı kirâm efendilerimiz arasından şehâdete nâil olmuş bulunanların hayatını konu ediniyor. Giriş kısmında şehâdetin fazileti, şehid mertebesinde olan kişiler, şehidliklerin ziyareti vb. konular hakkında İslâm kaynaklarından istifadeyle kısa ve öz açıklamalar yapılmış. Daha sonra kitap altı bölüm hâlinde okuyucunun istifâdesine sunulmuş.

 

Kitabın bölümleri “Bedir Şehidleri”, “Uhud Şehidleri”, “Bi’rü Maûne Şehidleri”, “Recî Şehidleri”, “Mûte Şehidleri” ve “Hendek ve Hayber Şehidleri” başlıklarıyla sıralanmış. Kendisi esaret altında ölüme mahkûm edilmiş bir sahabînin Allah Rasûlü’nün ayağına bir diken batmasına bile râzı olamayacak kadar ulvî bir muhabbetle dolup taştığını okuyoruz bu kitabın satırlarında… “Seyyid-i Şühedâ” yani “Şehidlerin Efendisi” Hazret-i Hamza başta olmak üzere, şehâdet âşığı peygamber dostlarının nasıl kahramanlıklarla dolu bir hayat yaşadıklarını müşâhede ediyoruz. Aşkla içilen şehâdet şerbeti neticesinde bazısının cennette Allah tarafından karşılandığını, bazısının cennet bahçelerinde gezindiğini, birinin kanı Allah Rasûlü’nün kanına karışırken, bir diğerinin Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ile komşuluk yapma nîmetiyle müjdelendiğini öğreniyoruz.

 

 

 

Zehra Zeybek

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat