Neden Gelsin ki Ramazan!..

 

 

İlahi bir programa davetliyiz yine.Yeme-içme ve şehevi arzulardan vazgeçmeye, hırs, arzu ve hazlarımızı denetleyebilme gücü kazanmak üzere çağırılıyoruz yeniden.Yine Ramazan geliyor.Yine ve yeniden geliyor şükürler olsun.Eşe-dosta haber edin…Bilen bilmeyen, uzak-yakın herkese duyurun.Yeryüzünü ıslah iddiasındaki insan yine ifsada yöneliyor çünkü.En gelişkin iletişim ve ulaşım teknolojileriyle dünyayı bir uçtan diğer uca saniyeler içinde dolaşabilse de kendisine uğrama imkanı bulamıyor.En gizemli ve rafine mevzulara, ciltler dolusu kitaplara ve hatta onun bunun mahremine meraklı ama kendisini ve evreni yokken vareden Yaratıcı’sının güvenilir elçileriyle ulaştırdığı haberlere ilgisiz kalabiliyor.İns ve cinden olma şeytanlar hâlâ işbaşındalar.Yangınları, yıkımları, yetimleri çoğaltma yarışındalar.Herkesin kendi yolunu, yordamını ısrarla öne sürdüğü bir çağda alemlerin Rabbi Bakara suresinde buyuruyor:”Öyle bir ay ki Ramazan, insanlara doğru yolu gösteren ve hak ile batılı ayıran Kur’an o ayda indirilmiştir. Kim şahit olursa o aya, oruç tutsun…”Geçen dönemin bir muhasebesini yapmayacak, yeni döneme akıllarımızı ve yüreklerimizi kirlerden yıkama gayretiyle, tazelenerek ve daha diri girmeyeceksek, neden gelsin ki Ramazan?

Evimizi, ülkemizi ve dünyayı yaşanabilir kılmak için gelmeli değil mi Ramazan!Yeryüzünün kuruyan merhamet ve adalet damarlarına su taşıyabilecek olanlar, değil haramları, gereğinde helallerden dahi belirli bir zaman ve ölçü içinde vazgeçebilenler değil midir oysa?Oruçla zarar görebilecek hastalar ve yolcuları mazur sayarken,bu dahi Rabbimizin şefkat ve merhametini öğretmez mi bize?Yine de O bilir hakkıyla; kim ne kadar hastadır, kim ne kadar sağlam !Açlığı, zorluğu, yokluğu tecrübe vaktidir Ramazan?..Tecrübe etmeli ki obez ve müsrif bu uygar dünyada, açlıktan ve susuzluktan ölen çocukların gerçek katilleri teşhis edilebilsin. Ve her birimiz bu “çağdaş cinayet”ten payımıza düşeni sorgulama fırsatı bulabilelim.Hiçbir beşerden hiçbir karşılık beklemeksizin yardımlaşmayı, bölüşmeyi, paylaşmayı unutan insana hatırlatmak için gelmeli Ramazan.Yürekte biriken kirleri yıkamak, fıtratın merkezinden savrulan insanı yeniden hizaya getirmek üzere gelmeli.Sıradanlaşıp değer kaybına uğrayan ve hızla eriyip tükenen günlerin, saatlerin, dakikaların hatta saniyelerin kıymetini yeniden hatırlatmalı Ramazan.Hazlarımızı ve zevklerimizi tatmin için habire tüketip dururken aslında tükendiğimizi hatırlatmak için gelmeli Ramazan.Kanıksanmış veya kanıksanmaya yüz tutmuş hataları, ihmalleri, eksikleri düşünebilme imkanı sağlayan bir teneffüs olmalı.Değilse neden gelsin ki Ramazan!

Gök kapıları açılıp rahmet insin diye yeryüzüne, şeytanlar ve şeytanlaşanlar zincir vurulsun diye gelir Ramazan.Adalet mevzi kazansın zulüm gerilesin diye gelir.İnsan adalete gayret etsin, zulmedenlerin değil mazlumların yanında dursun için gelir.Allah’a ve ahiret gününe iman edenlerin üzerlerindeki ölü toprağımı silkeleyip yeniden dirilmeleri, hesap gününe inananların hesaplarına çeki düzen vermeleri için gelir Ramazan.Hasılı Kur’anla, oruçla, namazla, duayla, infakla, ikramla…Tıkanan idrak kanallarına müdahele eder, olan bitenleri hakikat üzere kavrayabilmemiz için basiret kazandırır, affa, rahmete, uhuvvete, muhabbete yol verir… Ve böylece;Bizi “adam etmek” için gelir Ramazan.Öldürmeye, çalmaya, hayasızlığa veya tüm bu bozguna seyirci kalmaya devam edecekse insan,Sırt çevirecekse Yaratanına,Küstahlık ve umursamazlık içinde hayat sürmeye devam edecekse,Erişemeyecekse “sorumluluk bilinci ve duyarlılığına”Neden gelsin ki Ramazan!Cumanız ve Ramazanınız mübarek olsun.

 

 

 

Ömer Karaoğlu

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat