Keşfedilmeyi Bekleyen Müze

Türkiye’nin ilk ve tek açık hava müzesi olan Miniaturk, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turist tarafından yoğun ilgi görmesine rağmen müzenin içinde bulunan Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul, kapalı mekanda sergilendikleri için pek çok ziyaretçinin dikkatinden kaçıyor. Oysa her iki müze de yaz aylarına adım attığımız şu günlerde hem gezmek hem de öğrenmek için iyi birer alternatif. Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu “Kristal İstanbul” dünyanın ilk ve tek kristal müzesi. Müze’de sergilenen değerli 16 tarihi eser, kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturuldu.Eserler, kristaller içine işlenen tarihi güzelliği daha iyi yansıtabilmek için loş bir ortamda ve altlarına konulan ledlerle farklı renklerde serileniyor. Eserlerin altına yerleştirilen sessiz motor sistemiyle figürler her beş saniyede bir renk değiştiriyor.

Galata Kulesi, Sultanahmet Camii, Fatih Camii, Haydarpaşa Garı, Kız Kulesi, St. Antuan Kilisesi, Topkapı Sarayı, Eyüp Sultan Camii ve Rumeli Hisarı’nı farklı bir gözle izlemek mümkün. Zafer Müzesi bir yandan kazanılan savaşı gözler önüne sererken diğer yandan önemli bir eğitici fonksiyon üstleniyor. Fonda resimlenen Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarından seçilen sahneler, üç boyutlu maketler, ses ve ışık unsurlarıyla bütünlenerek ortaya canlı bir kompozisyon çıkıyor.Miniaturk’u ziyaret eden herkes her iki müzeyi de ücretsiz ziyaret edebiliyor.

 

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat