Kaliteli ömür için yapılacaklar

Basit ama etkili önlemlerle ömrünüze ömür katmak elinizde… İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nafiz Karagözoğlu’nun tüm vücudumuzu koruyan önerilerinden bazıları şöyle:

 Haftada 1100 Kalori Yakın: Duke Üniversitesi’ndeki bilim insanları¸ haftada 1100 kalori yakacak kadar egzersiz yaparak¸ damar tıkanmasına ve hipertansiyona yol açan karın bölgesindeki yağ birikmesine engel olunabileceğini belirtiyor.

 Yılda Bir Diyabet Tahlili: Tip 2 diyabet¸ damar duvarının esnekliğini bozuyor¸ kanda pıhtılaşmayı artırıyor ve damar iç yüzeyindeki hücre hasarını kolaylaştırıyor. Amerikan Diyabet Derneği¸ kalp sağlığı için açlık kan şekerinin 100 mg/dl’nin altında olmasına dikkat çekiyor. Şikâyeti olmasa bile 20 yaşın üzerindekilerin yılda bir diyabet testi yaptırmasını öneriyorlar.

 250 Gram Magnezyum: Fransız bilim adamları¸ kanlarında yüksek düzeyde magnezyum bulunan erkeklerin¸ düşük olanlara kıyasla herhangi bir sebepten ölme risklerinin yüzde 40 daha düşük olduğu bilgisini verdiler. Bu nedenle günlük öğününüze 250 miligramlık bir magnezyum hapı eklemenizde fayda var.

 Günde 2-3 Litre Su İçin: Su¸ hücrelerin ve organların yaşaması için şart. Dolayısıyla her gün bol bol su içmeyi asla ihmal etmeyin. Eğer 60-70 kilo arasındaysanız günlük içmeniz gereken su miktarı 2 litredir. 90 kiloysanız bu rakam 3 litreye çıkar.

15 Dakika Gülme Molası: 15 dakikalık komik bir video izleyerek¸ kalbinize giden kan akışını yüzde 50 artırabilir¸ damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

 15 Dakika Güneşlenin: Güneş iki ucu keskin kılıç gibidir. Fazlası cilt kanserine neden olabiliyor¸ diğer taraftan da vücudumuza gerekli olan D vitaminin oluşmasında anahtar rol üstleniyor. Bu nedenle her gün düzenli olarak 10-15 dakika güneşten faydalanın. Ayrıca sabah güneşe çıkmanız¸ gece rahat uyumanıza da yardımcı oluyor.

 Belde Sınır 88 Santimetre: Bel çevreniz kadınsanız 88¸ erkekseniz 98 santimi geçmesin. Çünkü bu tip yağlanma¸ metabolizmada ciddi değişikliklere neden oluyor. Kalp damar hastalığı¸ hipertansiyon¸ kolesterol ve diyabet riski kayda değer derecede artıyor.

 40tan Sonra Check-Up: Efor testi¸ check-up’da başvurulan yöntemlerden biri. Test¸ ritim ve ileti bozukluklarını araştırmak amacıyla yapılıyor. Bu¸ sayede kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları da ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi edilebiliyor.

 Düzenli Kalsiyum Alın: Her gün yeterli miktarda kalsiyum almaya özen gösterin. Gün boyunca iki su bardağı süt ve iki kibrit kutusu kadar peynir tüketmelisiniz. İleri yaşlardaysanız az yağlı süt tercih edin.

 Tuzu Azaltın: Tuzun fazlası sadece ödem yapmakla kalmayıp çok ciddi sağlık sorunlarına da yol açıyor. Uzmanlar tuzun yol açacağı zararlardan korunmak için günlük tuz tüketiminin 6 gramı aşmamasını öneriyor.

 Sakinleşin: Psiko-sosyal stres faktörleri; yanlış beslenme¸ fiziksel aktivite¸ obezite¸ sigara¸ alkol ve uyuşturucu madde¸ riskli davranışlar ve yetersiz sağlık kontrolü… Bunlar sağlığı olumsuz yönde etkileyen faktörlerdir. Stres kan basıncını yükselterek sakin insanlara göre kalp hastalıklarına yakalanma oranını 3 kat artmasına neden olur. Orta yaşta ise bu oran 6 kata çıkarak yaşam süresini kısaltıyor.

Akın Dindar

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat