Gülhane’ye ‘Hüsn’ü Hat ve Kitap Müzesi’

 

Günay, Topkapı Sarayı’nda Milli Savunma Bakanlığından teslim alınan depolarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Telekom’un Gülhane Parkı içerisinde eklenti binaları olduğunu ve bunların kaldırıldığını söyleyen Günay, ”Şimdi buranın yerine İslam Bilim ve Teknoloji Müzesinin yanına Hüsn’ü Hat ve Kitap Müzesi yapmaya çalışıyoruz. Burada gerçekten zengin bir hüsn’ü hat koleksiyonumuz var. Fakat geçmiş yıllarda başka kamu yapılarıyla saray dışındaki hemen hemen bütün alanlar işgal edilmiş olduğu için burada eserlerimizi ve Topkapı zenginliklerini sergileyeceğimiz uygun alanlarımız yoktu” dedi.Günay, bakanlar için makam mekanı olsun diye restore edilen Alay Köşkü’nü de İstanbul Müze Kütüphanesi yapmaya çalıştıklarını belirterek, Alay Köşkü’ne Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi de yapmak istediklerini, böylelikle de Sur-i Sultani içine iki yeni müze gireceğini ifade etti.

 

Bakan Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Milli Savunma Bakanlığı’nın saray içindeki depoları boşaltıldı. Bu yapılardan birisi Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na verilecek. Saray içine özellikle de Mehter’i getirerek, haftanın her gününde Topkapı Sarayı avlusunda bir biçimde görünmesini arzu ediyoruz. Belki kapı girişlerine de Osmanlı yeniçeri askeri kılığında düzenlemeler yapacağız. Bir tanesinde saray porselenlerini sergilemeyi düşünüyoruz. Bir binayı da yine kaftanlar, silahlar başka yapılarımızdaki eserlerle ilgili bir sergi mekanı haline getirmeye çalışacağız. Sarayda etkinlik, toplantılar ve periyodik sergi yapacağımız mekanlar son derece sınırlı. Böylece sarayın içinde herhangi bir sergi olmadan sarayı tamamen anıt müze haline getirmeye, sergileri de bu yeni mekanlarda yapmaya çalışacağız. Matbaa Lisesini mekana uygun bir biçimde yeniden toparladık. Restorasyon ve Rölöve Müdürlüklerinin çıktıkları yere de İl Müdürlüğümüz gelecek ve orada belki saray yönetimiyle ilgili de bir idari birim olacak. Bahçesindeki mekanı da yine halka açık olarak çeşitli etkinlikler için kullanılacak bir mekana dönüştürmeye çalışıyoruz. Hayalimiz, inşallah bu yılın sonunda o noktaya gelmiş olacağız. Topkapı Sarayı’nı, Kanuni Sultan Süleyman zamanındaki gibi bu coğrafyanın en gösterişli mekanlarından biri yapmak istiyoruz.”

 

Yassıada’ya Demokrasi Tarihi Müzesi

İstanbul’da depolardan daha önemli bir projeleri bulunduğunu belirten Günay, ”Yassıada’yı bir müze ve kültür merkezi haline getirmek istiyorduk. Bu proje için Genelkurmay Başkanlığı ile mutabık kalınması gerekiyordu. Genelkurmay Başkanımız, Maliye Bakanlığı’na devrine mutabakat gösterdiler. Bakanlık da Başbakan’ın talimatıyla Yassıada’yı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devretti. Yassıada’da demokrasi tarihimizin en acılı sayfalarından biri yaşandı. Haksız tutuklamalar ve infazlar yapıldı. O mekanı ‘yaslı ada’ olmaktan çıkararak, Demokrasi Tarihi Müzesi haline getirmeyi düşünüyoruz. Burada bir kütüphane oluşturacağız. Bu olayla ilgili bütün yayınları içerecek. Yanındaki Sivri Ada’da taş ocağının oluşturduğu doğal dokudan yararlanarak amfi tiyatro salonu yapacağız” şeklinde konuştu.

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat