Şeref Akbaba`ya Sorduk

Okumak Sizin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

İlk emri oku olan ve teklifi okumak olan bir inancın ve medeniyetin mensuplarıyız. Fazlalıklardan arındıran, insanı kâmil mertebelere yükselten bir okuma ve faydasız ilimden sana sığınırım ilkesinden hareketle okumalar… Ve yerinde okumalar. Yersiz okumalar yapmamalı… Sevmek lazım okumayı ve severek okumak lazım. Uykusu okumasına mani olmasın diye, örgülü saçlarını bir yere bağlayıp geceyi okuyarak geçirenler, düzenli okumaları olanlar, yolculukta, dinlenmede okuyanlar, okumayı alışkanlık haline getirenler okuma sevgisini kazananlardır.. Promosyon olarak alınmış ve evlerin vitrinlerinde bulunan çeşit çeşit ansiklopedileri teke indirgemek lazım ve çocukların gözünü korkutmamak lazım. Kitap diye göz dolduruyor, zihni işgal ediyor ve okunması gereken kitaplara da mani oluyor.

Seçerek okumak lazım elbette. Edebi niteliği olan, içeriği zengin olan eserler okumak lazım. Okuturken de dikkat etmek gerekir. Bazen bir kitap, boş bir zihnin yönelişine, karakter oluşumuna sebep olabiliyor. Bilhassa genç dimağlara, sevebilecekleri, zihni ferahlık sağlayacak İslami karakter oluşturacak eserler okutmak lazım.Okumak, bu toprağı kalbinden tutmaktır.Cehalete karşı durmak, bilginin verimli toprağından beslenmektir Allah ilk insana isimleri öğretmiştir.Peygamberler, bilgeler, karanlıkları aydınlatmış, kitap ve bilgi ile ışık olmuşlardır.İmkânsızlık içinde, çocuğunu okutanlar var birde. Ve mektep olmaksızın kitapla hemhal olanlar var. Onlar seçkinlerdir, imrenilecek insanlardır. Kitapları seviyoruz, kitapları sevenleri de seviyoruz. Okumak, yine okumak, yine okumak…

En son hangi kitabı/kitapları okudunuz?

 

İsmail Dayı, ertelenmiş bir okuma Kuyucaklı Yusuf ve 100 hadis 100 hikâye.. Bir de Evliya Çelebi ve yayınlanacak bir kitap, Yaşamak Öldürür Beni… Son hafta okuduğum kitaplar. Ve kendi düzenli okumalarım var ki, o programı aksatmamaya çalışıyorum. Şiir kitapları dahlindedir bunun. okumalarımız sürüyor.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

1 Yorum

  1. Gökmen CAN dedi ki:

    Ben Şeref Hocamın mesleğe ilk başladığı Adana Hürriyet Orta okulundan öğrencisiyim. benim hayatımı değiştirdi. insanlığı kalbi ve bakışları…hele şiir okuyuşu…adeta insanlık dersini gerçek sahnede rol yapmadan veriyor. Rabbime şükrediyorum….kendisine müteşekkirim. Ellerinden saygıyla öpüyorum.

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat