Önyargı

Küçük çocuk büyük insan edasında pastaneden içeri girip masalardan birine oturdu. Cebinden parasını çıkartıp saymaya başladı. Garson kız küçük beyin oturduğu masaya yaklaştı.

-Evet; ne istiyorsun?

-Şey… Bir dilim pasta ne kadar.

-20 sent.-Peki bir küllah dondurma?..

-12 sent.

Çocuk elindeki paraları tekrar saymaya başladığında garson kız ona çıkıştı

-Acele et, akşama kadar senin siparişini bekleyemem, ne istiyorsan çabuk söyle… bir sürü müşteri var görmüyor musun?

-Tamam, bana bir küllah dondurma lütfen.Garson kız siparişi aldıktan sonra “Çattık yaa” diyerek uzaklaştı küçük çocuğun masasından. Bir süre sonra da dondurmayı getirip çocuğun masasına sert ve kızgın bir tavırla koyup gitti.

 

Çocuk dondurmasını yedikten sonra uzun bir süre garson kızın gelip hesabı almasını bekledi ama kız onunla hiç ilgilenmiyordu.

-Beni görmüyor mu acaba? diye geçirdi çocuk içinden. Sonra kalkıp kasaya gitti, yediği dondurmanın bedeli olan 12 senti ödeyip dükkandan çıktı. Bir süre sonra garson kız küçük beyin oturduğu masayı temizlerken servis tabağının altında 8 sentlik bahşişini buldu. Genç kızın, gözlerinden yaşlar süzülmeye başladı “Beni affet küçüğüm…” dedi “ ne olur beni affet…

Bir çoğumuz işin özünü anlamadan önyargılarımızla hareket ediyoruz sonra işin özünü anlayınca pişmanlık duyuyoruz. Pişmanlıklarınızın daha az sayıda olmaları için; Önyargıdan uzak duralım lütfen !

 

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat