İstanbul İçin Erguvan Vakti!

 

İstanbul’a bahar, pembe-mor elbiselerini giyinerek sessizce gülümseyen bir haberciyle geldi yine. Baharın müjdecisi erguvan ağaçları çiçek açtı. Boğaz bir kez daha giyindi pembe-mor gelinliğini. Ansızın patlayıvermiş pembe çiçekleriyle erguvanlar, boğaz sırtlarında yeşilin tonları arasında benekler halinde serpilerek ahenkle bizleri selamlıyor.Farsça “kızıl” anlamına gelen erguvan bir renk ismidir. Latincesi Cercis siliquastrum olan bu ağacın özelliği, çiçeklerinin dalları ve gövdesinin üzerinde açmasıdır. Yuvarlak, kalp şeklindeki yapraklarından önce çiçeklerini çıkarır. Olağanüstü bir görünüm oluştururlar. Çiçeklerin rengi ilk açtığında mora çalan eflatundan daha sonra turkuaza döner.

 

Bastonu erguvandan yaparlarmış

Erguvan eski medeniyetlerde asaletin ve hâkimiyetin sembolüdür. Sarayların has bahçelerinin has konuğudur. Çok sağlam olduğu için erguvan ağacının dalları baston yapımında kullanılır. Birçok şairimize ilham vermiştir.Kısa bir süre renk şöleni yapan bu aceleci çiçek, ansızın aramızdan çekip gidecek. Boğazın her iki yakasını pembe bir örtü gibi saran bu ağaçları seyretmek için az günümüz var. Erguvanlar çiçeklerini hoyrat rüzgâra bırakmadan boğazdaki o renk cümbüşünü kaçırmayalım.

 

Mayıs’ta İstanbul’da ne yapılır?

Mayıs geldiğinde İstanbul’da yapılacak en güzel şey; Boğaziçi vapurunun her iki yakayı görecek bir yerine oturup erguvanlarla şenlenmiş Boğaz’ı temaşa etmektir. Erguvanları seyretmek için yapacağınız kısa bir boğaz turu baharın coşkusunu yakalamanız için iyi bir fırsat.Şimdi erguvanları seyre dalmak vaktidir.

 

 

Cemal Balıbey

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat