“Böbürlenerek Köleleşmek: Petrolun Esaretindeki Sosyalizm”

Söyleşi

“Böbürlenerek Köleleşmek: Petrolun Esaretindeki Sosyalizm”

14 Mayıs 2011, Cumartesi 19:00

M. Asım

Karaömerlioğlu:

Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü

M. Asım Karaömerlioğlu, 1966’da Ankara’da doğdu. İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ni bitirdi. Yüksek lisans çalışmasını Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde, doktorasını Ohio State Üniversitesi Tarih Bölümü’nde yaptı. 1999 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü’nde, yarı zamanlı olarak da Işık Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitli dergilerde yayınlanmış makalelerinin yanı sıra Orada Bir Köy Var Uzakta: Erken Cumhuriyet Döneminde Köycü Söylem başlıklı bir kitabı vardır.

 

http://oi52.tinypic.com/2hoaamb.jpg

—————————————————————————————–

Petrol Taşları: Denizin Üzerindeki Şehir

(Oil Rocks – City Above The Sea)

Yön. /Dir.: Marc Wolfensberger

2009, 52′, İsviçre / Switzerland

Sovyetler Birliği devlet başkanı Stalin 1949’da Hazar Denizi’nin ortasında dünyanın ilk ve en büyük petrol adasını inşa ettirmişti. 60 yıl sonra bu Petrol Kenti 180 km uzunluğunda köprüleri ve yüzlerce platformuyla hâlâ Atlantis kıtası gibi. Dönemin siyah-beyaz arşiv filmleriyle günümüzü iç içe geçiren film, zamana karşı koyan bu kentin ve kimi sakinlerinin öyküsünü anlatıyor.

Başlıca Festivaller/Ödüller:

* Visions du Réel, 2009

* Tokyo Uluslararası Film Festivali, 2009

* IDFA, 2010

* Selanik Belgesel Festivali, 2010

* Polly Krakora Ödülü, Çevre Filmleri Festivali, Washington, 2011

Gösterimler ücretsizdir.

Film İngilizce ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

Adres: Tütün Deposu Lüleci Hendek cad. No: 12 Tophane, İstanbul

—————————————————————————————

Pera Muzesi Avrupa Muzeler Gecesi Etkinlikleri

Suna ve Inan Kirac Vakfi Pera Muzesi, 14 Mayis 2011 Cumartesi Muzeler Gecesi kutlamalarinda zengin ve renkli etkinliklerle, gece 24:00’e kadar acik ve ucretsiz olacak. Oditoryum’da ise, Pera Film saat 22:00’de “2 Super Film Birden: Frankenstein ve Frankenstein’in Gelini” filmlerini arka arkaya gosterime sunacak.Farkli ve eglenceli etkinliklerle 24:00’e kadar surecek kutlamalarda, sanatseverler 7 Nisan tarihinde acilan “Ihsan Cemal Karaburcak” ve “Temelde Insan: Cagdas Sanat ve Norobilim” sergilerini de ucretsiz olarak izleyebilecekler. Muzeler Gecesi kutlamalari, 2005 yilinda Fransa’da Kultur Bakanligi’nin onculugunde baslamis, Avrupa Konseyi ve Unesco’nun onderliginde tum Avrupa’ya yayilmisti.

“Muzeler Gecesi Pera Muzesi’nde”

14 Mayis Cumartesi Programi

19:00 – 24:00 Muze acik ve giris ucretsiz

22:00 “2 Super Film Birden: Frankenstein ve Frankenstein’in Gelini” / Oditoryum

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat