Son Dönem Osmanlı Mimarlığı

Osmanlı Hassa Mimarlar Ocağı’nın yıkılışından sonraki sürecin de ayrıntılı bir şekilde ele alındığı kitapta, Osmanlı mimarisinde kalfalık-mimarlık unvanları da incelenerek, özellikle Rum ve Ermeni kalfaların Osmanlı mimarisindeki rolü anlatılıyor.Selman Can’ın, Osmanlı arşiv belgelerine dayalı olarak yazdığı ”Son dönem Osmanlı Mimarlığı” adlı kitap okurla buluştu.Osmanlı Hassa Mimarlar Ocağı’nın yıkılışından sonraki sürecin de ayrıntılı bir şekilde ele alındığı kitapta, Osmanlı mimarisinde kalfalık-mimarlık unvanları da incelenerek, özellikle Rum ve Ermeni kalfaların Osmanlı mimarisindeki rolü anlatılıyor.Atatürk Üniversitesinin Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Selman Can, kitabında ‘Unutulmuş Son Başmimarlar’a da yer vererek, milliyet kavramı ekseninde imar sektörünü arşiv belgelerini de kullanarak okuyucuya sunuyor.

Çırağan Sarayı tarih danışmanlığı görevini de yürüten Selman Can, muhabire kitapla ilgili olarak yaptığı açıklamada, İstanbul’daki bazı saray, köşk, kışla, cami ve devlet dairelerinin mimarlarının aslında bilinenin aksine, başka mimarlara ait eserler olduğunu ifade ederek bir aydın olarak, bu eserlerin gerçek mimarlarını belgeleriyle birlikte ortaya çıkarmanın hem insani, hem de tarihi bir görev olduğunu söyledi.

“Eserlerin mimarlarına iade-i itibar sağlamak istedim”

Osmanlı arşiv kayıtlarında gerek sanat tarihçilerinin ve gerekse mimarlık tarihçilerinin el vurmadığı binlerce belgenin bulunduğunu ifade eden Selman Can şöyle konuştu:”Arşiv belgelerine dayalı olarak ortaya koyduğumuz bu eser, mimarlık tarihimize bir nebze olsun katkı sağlayacaktır. Osmanlı son dönem mimari eserlerinin gerçek mimarlarının ortaya çıkması aynı zamanda, bu güzel eserleri meydana getirenlere iade-i itibar anlamı da taşımaktadır. Maalesef bazıları bu eserlerin gerçek mimarlarının ortaya çıkmasını istemiyor. Hatta bu konuda tehditler aldığımı söylemeliyim. Ama bir ilim adamına yakışan, sonucu ne olursa olsun gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ben bunu yapmaya çalışıyorum.”

Can, özellikle son dönem Osmanlı Mimarisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen sanat tarihi meraklılarına, İstanbul’u bir inci tanesi gibi süsleyen son dönem Osmanlı mimari eserlerini, tarihi belgelerin ışığında kitapseverlere sunduğunu belirterek, bu alanda önemli bir boşluğu doldurmak istediğini sözlerine ekledi.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat