Mevlid Kandili’nde ne okumalı ve neler yapmalıyız?

Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğum yıldönümünü olan Mevlid Kandili bugün kutlanıyor. İşte kandilde yapılması tavsiye edilenler.

İslam âlemi bu gece Mevlid Kandili’ni idrak edecek. Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve asıl adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı O’nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir şekilde dile getiren değerli bir eserdir.

Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak hiç şüphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

ALEMLERE RAHMET OLARAK GÖNDERİLDİ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mevlid Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajda Mevlid Kandili’nin bütün insanlığın yüreğinde muhtaç olunan manevi ışığa dönüşmesini Allah’tan niyaz ettiğini ifade etti. Mevlid Kandili’nin ülkeye, millete ve bütün insanlığa huzur, bereket getirmesini temenni eden Görmez, açıklamasında Peygamberimiz’i anlatan en güzel kavramın rahmet olduğunu vurguladı. Kur’an-ı Kerim’de geçen ve Resul-i Ekrem’e hitaben “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” diyen ayeti hatırlatan Görmez, Peygamberimiz’in de kendisinin rahmet peygamberi olduğunu ve bu rahmeti yeryüzünde egemen kılmak için her türlü sıkıntı ve meşakkate katlanmaya razı olduğunu vurguladı.

MERHAMET ANLATILACAK

Prof. Görmez, 2011 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin ana başlığının ise ‘Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi’ olarak belirlendiğini açıkladı. Görmez, “Hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde merhameti toplumumuzun gündemine taşımak, şefkati duygu dünyasından eylem boyutuna geçirebilmenin yollarını konuşmak, ‘ancak yeryüzündekilerle merhamete dayalı bir ilişki tarzı geliştiren kimsenin Rahmân’ın merhametine kavuşabileceği’ konusunda bilinç oluşturmak, kısacası Hz. Peygamber’in (sav) izinde fiilî bir merhamet seferberliğinin başlatılması hedeflenmektedir.

KİRLENEN GÖNÜLLLER ARINACAK

Böylelikle televizyon ekranlarından bilgisayar oyunlarına, anne-baba-evlat üçgeninden eşler arası iletişime, siyasetten sanata, spordan eğitime hayatın her alanında şiddetin en acı örnekleriyle yüzleşmek durumunda kalan insanımız için nübüvvetin merhamet pınarına başvurulacak; kirlenen gönüller arınacak, merhameti okulda, evde, iş yerinde, çarşıda, sokakta kısacası hayat nerede devam ediyorsa orada hakim kılacak şekilde eğitim sürecine dâhil etmenin gereği ve imkânı tartışılacak ve bu çerçevede çabalara zemin hazırlanacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandilinizi terbi ediyor, Sevgili Peygamberimiz’in (sav) doğum günü münasebetiyle, başta ülkemiz ve İslam dünyası olmak üzere tüm insanlığın Rahmet Peygamberi’nin (sav) rahmet yüklü mesajlarından nasibdar olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum” diye konuştu.

NELER YAPMALI?

Mevlid Gecesi Yapılabilecek ibadetler, okunabilecak dualar

Bu güzel günde ve haftada Peygamber Efendimiz Hz. MUHAMMED (S.A.V.)’e bol bol salavat-ı şerif okuyabiliriz.

Salavat-ı Şerif : Allahümme Salli Ala Seyyidine Muhammedin ve Ala Ali Seyyidina Muhammed.

Bu gece yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim‘i her zamankinden daha fazla okumalıyız.

Bu gece mümkünse vakit namazlarımızı camilerde kılmaya özen göstermeliyiz. Hem cami ve cemaat sevabından yararlanmalı hemde diğer müslüman kardeşlerimizle bütünleşmeli, kandilini tebrik etmeliyiz.

Bu gece Tesbih Namazı kılabiliriz, eğer ki yatsı namazı için camiye gidersek ve gittiğimiz camide tesbih namazı kılınacaksa tesbih namazını da cemaatle beraber idrak etmiş oluruz.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat