İki Kişinin Bildiği Şey!
İki kişinin bildiği şey sır değildir” derler! Sır ancak tek kişinin bildiği şeydir! İkinci kişi bilgi ortağı olduğu anda artık ortada sır falan yoktur! Mesela bir mektup söz konusu ise bu konuda sırdan söz etmek mümkün mü? Zira mektubu bir yazan vardır, bir de okuyan! Bir gönderen vardır, bir de gönderilen! Yani mektup iki kişinin bilgi ortağı olduğu bir şeydir! Şayet bu mektuptaki bilgiler ortalıkta gezer olmuşsa “Yahu bu bilgiler nasıl ortaya çıkıyor?” diye kimse hayret etmemelidir! “Yazandan başka kimse bilmiyordu ki” diye hayret etmek yersizdir! Yazan da bilir okuyan da! İki kişi bilgi ortağı olduğuna göre mektupları sırmış gibi görmek ve göstermek yanlıştır!

Tamam, mektubu yazan çok sağlam bir kişi olabilir! Ağzı da çok sıkı olabilir! Ketumlukta üstüne kimse çıkamayabilir! Ama ya okuyan? O’nun içinde aynı iddialar geçerli midir? Belki de okuyan mektuptaki bilgilerin yayılmasını ve herkes tarafından bilinmesini istiyordur, kim bilir? Ne mektuplarda yazılanlar sırdır! Ne telefonlarda konuşulanlar sırdır! Ne de internet ortamında yapılan söyleşiler sırdır! Çünkü hepsi en azından iki kişi arasında geçen şeylerdir! Belki geçmiş yıllarda bu sırların ortalığa çıkması daha uzun süre alıyordu ama günümüzde her şey anında paylaşılıyor, duyuluyor ve hemen yayılıyor! Bu nedenle mektuplara, telefon görüşmelerine ve internet ortamındaki söyleşilere asla güvenmemek gerekiyor!

Baksanıza gazete ve televizyonlarda her gün bu sırlar(!) paylaşılıp durulmuyor mu? Hatta bırakın böyle mektup, telefon, internet ortamı gibi aracıları birebir yapılan söyleşilerde bile sırları saklamak pek mümkün görünmüyor! Zira kendisine güvenip kulağına bir şeyler fısıldadığınız kişilerin ne yapacağı nasıl davranacağı meçhul! Muhtemelen bu sırları hemen paylaşarak karınlarındaki şişliği indirme yolunu tercih edeceklerdir!

Peki, böyle bir ortamda ne yapılmalıdır? Hiç sır tevdii etme gibi bir yola girilmemeli ne yapılıyorsa alenen yapılmalıdır!  Mektupla bir kişiye iletilen görüşler, iletilen kişi tarafından başkaları ile paylaşılmadan kamuoyuna duyurularak o kişiye iş bırakılmamalıdır! Unutmayın iki kişinin bildiği şey sır değildir!  Sizin ağzınız sıkı olabilir ama ya muhatabınız? O’nun ağzının sıkılığından nasıl emin olursunuz?

Zeki Ceyhan

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Önceki yazıyı okuyun:
Teravih Tefsirleri 1433-15

Araf Suresi 59-72. Ayetler. Peygamberlerin sayıları Kuran-ı Kerim'de isimleri sayılan peygamberlerin özellikleri. Hz. Nuh'un öne çıkan özelliği nedir? Ömrü? Peygamberlik...

Kapat