iyi insan nasıl olur?

Medeni, kültürlü ve namuslu bir insan; her şeyden önce, dürüst ve çalışkandır. Tahsil yapmış veya okuyarak kendi kendini yetiştirmiştir. Sözü, özü doğrudur. İşlerini, son derece dikkatle, başından sonuna kadar takip eder. Gerekirse, normal iş saatleri’nden daha fazla çalışır.

Vatanını, milletini ve bayrağını sever. Memleketin kanunlarına son derece saygılıdır. Onlara karşı gelmez. Âmirlerine itaat eder. Her bakımdan, iyi ahlâkıyla, çevresine örnek olur.

İslâmiyetin emir ve yasaklarını iyi öğrenip, onlara titizlikle uyar. Çocuklarının, imânlı ve güzel ahlâklı yetişmelerine çok ehemmiyet verir. Onları, kötü arkadaşlardan ve zararlı yayınlardan korur.

Verdiği sözü tutar. Zamanın kıymetini bildiği için, her işini dakikası dakikasına yapar. Üzerine aldığı bir işi bitirmeden, içi rahat etmez. Bir işi yarına bırakmak şöyle dursun, yarın yapılacak işi, mümkünse bugün yapar.

Böyle kimseler, ruhunun temizliği yanında, vücut temizliğine de çok dikkat eder. Kullandığı eşyalar, yiyip içtikleri, evi, çevresi hep temiz olur. Ayrıca güleryüzlü, tatlı dilli, vakur ve kibârdır.

Anasına, babasına, hocasına, büyüklerine karşı son derece saygılıdır. Herkesle iyi geçinir ve kendisi ile iyi geçinilir. Kibirli değil, son derece alçak gönüllüdür. Kimse ile münâkaşa etmediği gibi, kimsenin de kalbini kırmaz. İffetli, cömert, iyi niyetli, şefkatlidir. Kimseye hile, hıyânet ve kötülük yapmaz, böyle şeyleri düşünmez bile.

Kötü huylardan hiçbiri kendinde bulunmaz. Buna karşılık, bütün iyi huyları kendinde toplamıştır. Böyle olan kimseler, dünyada rahat ettikleri gibi, âhırette de rahat ve huzûr içinde olurlar.

FavoriteLoading Bu yazıyı Favorilerime ekle

BENZER YAZILAR

Yorum Yapın

*

Devamını oku:
Somali’yi Gerçekten Tanıyor muyuz?

Geçen asrın tarihini batılılar yazdı. Ülkelerin sınırlarını onlar çizdi. Dünyanın en büyük kıtası Afrika’yı onlar...

Fotoğraf Alt Yazıları

Bugün için fotoğrafların konuştuğu bir yazı hazırlamak isterdim, olmadı. Fotoğraflar derken kast ettiğim Gazze’de yakınını...

Konstantiniyye’den İstanbul’a

“XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Anadolu Yakası Fotoğrafları” sergisinde İstanbul’un henüz fotoğrafik bakışla kirletilmemiş...

Silüetler Şehri İstanbul

Fotoğraf sanatında 50. yılını kutlayan A. Halim Kulaksız'ın son 10 yıldır üzerinde çalıştığı "Silüetler Şehri...

Hayattan Zevk Almak ya da Almamak

Dalgaların kabarmasını, denizin köpürmesini, köpük köpüğe sahille kucaklaşmasını seyrederken, yanıma benim yaşlarda biri geldi... Benimle...

Kapat